ქართული ღვინო ჩენგდუს საერთაშორისო გამოფენაზე მონაწილეობდა
ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის სიჩუანის პროვინციის ქალაქ ჩენგდუშიღვინისა და საკვების  საერთაშორისო გამოფენა“ (The 94th China Food & Drinks Fair) გაიმართა, სადაც მასშტაბურად იყო წარმოდგენილი ქართული ღვინო. გამოფენას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი სამანიშვილი დაესწრო, რომელმაც ჩინეთში ვიზიტის დროს შეხვედრები გამართა ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან.
აღნიშნული გამოფენა ტარდება 1955 წლიდან და მიჩნეულია უმნიშვნელოვანეს გამოფენად ჩინეთში. მასში ყოველწლიურად მონაწილეობს ათეულ ათასობით ვიზიტორი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, რაც იძლევა საუკეთესო შესაძლებლობას, რომ ქართული ღვინო უფრო ცნობადი და პოპულარული გახდეს სამხრეთ აღმოსავლეთ აზიის ბაზარზე.
ჩენგდუს გამოფენა განსხვავებულია თავისი ფორმატით და ტარდება ორ ეტაპადპირველი ნაწილი, გაიმართა 20-23 მარტს ერთ-ერთ სასტუმროში, რომელსაც დაესწრნენ მხოლოდ კომერციული პირები: იმპორტიორები, დისტრიბუტორები, სასტუმროებისა და რესტორნების წარმომადგენლები. 24-26 მარტს კი გამოფენამ გადაინაცვლა ძირითად საგამოფენო სივრცეში. აღნიშნულ გამოფენაზე მონაწილეობას იღებდა 15 ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანია: „თელავის ღვინის მარანი“, „თბილღვინო“, „ბატონო“, „თელიანი ველი“, „დუგლაძეების ღვინის კომპანია“, „ასკანელი ძმები“, „ქართული ღვინის სახლი“, „შალვინო“, „ბაგრატიონი 1882“, „მეღვინეობა ხარება“, „ქიმერიონი“, „ტიფლისკი ვინნი პოგრებ“, „ვაზიანი კომპანი“, „კორპორაცია ქინძმარაულიდაკახური ტრადიციული მეღვინეობა“ (KTW).
ქართული ღვინო მარტის თვეში ასევე წარმოდგენილი იყო ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ქალაქ ლუჭოუში 19-21 მარტს გამართულ ღვინის საერთაშორისო გამოფენაზე „Tenth China International Wine Fair (CIADE 2016)“, სადაც საქართველო საპატიო სტუმრის სახელით მონაწილეობდა.
ჩინეთის ბაზარი ქართული ღვინის ექსპორტის კუთხით ერთ-ერთი სტარტეგიული ბაზარია. 2015 წელი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო ქართული ღვინის ექსპორტის კუთხით - ექსპორტის ზრდამ 2014 წელთან შედარებით 122%- მიაღწია, სულ ექსპორტირებული იყო 2 672 154 ბოთლი (0,75 ).

Georgian wine participated in The 94th China Food & Drinks Fair
In  the city of  Sichuan province, Chengdu, China,  The 94th China Food & Drinks Fair was held, large-scale of Georgian wines were exhibited. The head of  National wine agency Giorgi Samanishvili attended the exhibition and met national government representatives during his visit in China.
The exhibition mentioned above is being held since 1955 and is considered to be the most important exhibition in China. Annually, tens of thousands of visitors participate all around the world and it gives a perfect opportunity to Georgian wine to become more popular and notable on the south-east Asian market.
Chengdu exhibition is different in format and is carried out in two stages. The first part was held on the 20-23thof  march in a hotel and was attended by only commercial persons: importers, distributors, representatives of restaurants and hotels. On the 24-26th of march, the fair moved to the main exhibition area. 15 Georgian winemaking companies participated in the display: “Telavi Wine Cellar”, , “Tbilvino”, “”Batono”, “Teliani Valley”, “Dugladze Wines & Spirits”, “Askaneli Brothers”, “Georgian Wine House”, “Shalvino”, “Bagrationi 1882”, “Winery Khareba”, “Qimerioni”, “Tifliski Wine Cellar”, “Vaziani Company”, “Corporation Kindzmarauri” and  “Kakhetian Traditional Winemaking” (KTW).
Georgian wine was also displayed on international wine exhibition - „Tenth China International Wine Fair (CIADE 2016)“ held  in Luchou, China, on 19-21 March and participated as a special guest.
China is one of the strategic markets for Georgian wine export. 2015th year was especially important for Georgian wine export point – export growth reached 122% compared to the 2014th year, totally 2 672 154 bottles (0.75l)  were exported.