ჩინეთში გამართულ ღვინის გამოფენაზე საქართველო საპატიო სტუმრის სტატუსით მონაწილეობდა
ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ქალაქ ლუჭოუში 19-21 მარტს გამართულ ღვინის საერთაშორისო გამოფენაზე „Tenth China International Wine Fair (CIADE 2016)“ საქართველო საპატიო სტუმრის სახელით მონაწილეობდა.
გამოფენა გახსნა და შემდგომ ადგილობრივი მთავრობის წარმომადგენლებს ქართულ სტენდთან უმასპინძლა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, გიორგი სამანიშვილმა. გამოფენის ფარგლებში გაიმართა ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაცია, რომელსაც უძღვებოდნენ სააგენტოს მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის მთავარი სპეციალისტი გიორგი სიხარულიძე და ჩინეთის ერთ-ერთი წამყვანი სომელიე ქსიუ რენქინგი (Xu renqing).
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო შემდეგ ქართული კომპანიების ღვინოები: „მეღვინეობა ხარება“, „ბაგრატიონი 1882“, „დუგლაძეების ღვინის კომპანია“, „თელიანი ველი“, „შატო მუხრანი“, „თელედა“, GWS და „ბოლერო“.
სიჩუანის პროვინციის ქალაქ ლუჭოუში (Luzhou)  ვიზიტის დროს, საქართველოს დელეგაციის შემადგენლობაში ღვინის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად, შედიოდნენ კახეთის რეგიონის გუბერნატორის მოადგილე გივი მეტრეველი და თელავის ვიცე-მერი ლევან ლილუაშვილი. სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავებისა და ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის მიზნით, ქართული დელეგაციის წევრებმა შეხვედრები გამართეს ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან.
ამავე კვირაში ქართული ღვინო წარმოდგენილი იქნება ჩინეთის კიდევ ერთ გამოფენაზე -სიჩუანის პროვინციის ქალაქ ჩენგდუში, სადაც 21-26 მარტს ღვინისა და კვების  საერთაშორისო გამოფენა „The 94th China Food & Drinks Fair“ იმართება.
ჩინეთის ბაზარი ქართული ღვინის ექსპორტის კუთხით ერთ-ერთი სტარტეგიული ბაზარია. 2015 წელი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში ქართული ღვინის ექსპორტის კუთხით - ზრდამ 2014 წელთან შედარებით 122%-ს მიაღწია, სულ ექსპორტირებული იყო 2 672 154 ბოთლი (0,75 ლ).

Georgia participated in \"Tenth China Wine Fair\" as a special guest
Georgia participated as a special guest in „Tenth China International Wine Fair (CIADE 2016)“  held on 19-21 March in  Luzhou, China.
The fair was opened by head of National Wine Agency, Giorgi Samanishvili and he hosted national government representatives at Georgian display stand. Georgian wine presentation and degustation was held in the framework of the fair, which was lead by the  main specialist of marketing and PR department of Agency, Giorgi Sikharulidze and one of the leading sommelier in China, Xu Renqing.
With National Wine Agency support, the following Georgian wine company wines were introduced: “Winery Khareba”, “Bagrationi 1882”, “Dugladze Wines & Spirits”, “Teliani Valley”, “Chateau Mukhrani”, “Teleda Winery” , GWS and “Bolero”
During the visit in Sichuan province, Luzhou, together with the representatives of National Wine Agency, the gubernator deputy of Kakheti region, Givi Metreveli and vice-mayor of Telavi, Levan Liluashvili were in Georgian delegation membership. They organized meetings with representatives of  native Government for future relationship acquisition and Georgian Wine popularization support.
Georgian wine will be displayed on one more Chinese fair this week, “The 94th China Food & Drinks Fair” held  in  the city of  Sichuan province, Chengdu,  on 21-26 March.
China is one of the strategic markets for Georgian wine export. 2015th year was especially important for Georgian wine export point in China– export growth reached 122% compared to the 2014th year, totally 2 672 154 bottles (0.75l)  were exported.