ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ჩინეთში შეხვედრები გამართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე, გიორგი სამანიშვილი ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის სიჩუანის პროვინციის ქალაქ იბინში (Yibin) გამართულ გამოფენა-ფორუმში "China international Spirits Culture Festival 2017” მონაწილეობდა, სადაც საქართველო, საფრანგეთთან ერთად, საპატიო სტუმრის სტატუსით იყო მიწვეული.
ღონისძიება ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობის, სიჩუანის პროვინციის გუბერნიისა და ჩინეთის ალკოჰოლური სასმელების ასოციაციის ორგანიზებით გაიმართა, აბრეშუმის გზის პროექტ - "ერთი გზა ერთი სარტყელი"-ს ფარგლებში.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა, ასევე მონაწილეობდა პანელურ დისკუსიებში.
გიორგი სამანიშვილმა ღონისძიების მონაწილეებს ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და მისი მსოფლიო ბაზარზე დამკვიდრების მიზნით განხორციელებული მარკეტინგული აქტივობების შესახებ გამოცდილება გაუზიარა.
ვიზიტის ფარგლებში ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ შეხვედრები  სიჩუანის პროვინციის ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და ადგილობრივ კომერციულ პირებთან გამართა, სადაც განხილული იყო სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები. აღინიშნა, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტო 2018 წელსაც გააგრძელებს აქტიურ მარკეტინგულ ღონისძიებებს ამ ქვეყანაში ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ექსპორტის ზრდის მიზნით.
ჩინეთი რჩება ქართული ღვინის საექსპორტო სტრატეგიულ ბაზრად.  მიმდინარე წლის 11 თვის მონაცემებით, საქართველოდან ჩინეთში ექსპორტირებულია 6,73 მლნ ბოთლი ღვინო, რაც 38%-ით აღემატება გასული წლის ამავე პერიოდის მონაცემებს. ჩინეთი, ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ჩამონათვალში მესამე ადგილს იკავებს.

Chairman of The National Wine Agency Held Meetings in China
Giorgi Samanishvili, chairman of the National Wine Agency participated in the exhibition-forum "China International Spirits Culture Festival 2017", held in Yibin, Sichuan province of People's Republic of China, where Georgia and France were invited  as the  guests of honor.
The event was organized by the Government of the People's Republic of China,  Sichuan province and the Chinese Alcoholic Beverage Association within  the Silk Road Project - "One Way One Girdle". The Chairman of the National Wine Agency delivered a speech at the forum and also participated in the panel discussions.
Giorgi Samanishvili shared  the experience of marketing activities carried out for popularization of Georgian wine  with the participants of the event.
During his  visit, the Chairman of the National Wine Agency held meetings with representatives of Sichuan provincial government and local commercial persons, where prospects for future cooperation were discussed. It was noted that the National Wine Agency will continue active marketing activities in 2018 to promote Georgian wine and export.
China remains a strategic market for Georgian wine export. According to the data of 11 months of the current year, 6,73 million bottles of wine have been exported from Georgia to China, which is 38% higher than the similar data of the last year. China takes the third place in the list of Georgian wine exporter countries.