ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ექსპორტის 2017 წლის 11 თვის მონაცემები
2017 წლის იანვარ-ნოემბერში საქართველოდან მსოფლიოს 52 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 70,2 მლნ ბოთლი (0,75 ლ) ღვინო, რაც 54%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მონაცემებს.   საანგარიშო პერიოდში ექსპორტირებულია 154,8 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო, რაც 49%-ით აღემატება გასული წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს.
„მიმდინარე წლის იანვარ-ნოემბერში ღვინის ექსპორტის მოცულობამ 70 მლნ ბოთლს გადააჭარბა. წლის ბოლოსთვის ეს მაჩვენებელი კიდევ გაიზრდება, რაც ნიშნავს, რომ 2017 წელს საქართველოდან ექსპორტირებული იქნება ბოლო თითქმის 30 წლის მანძილზე რეკორდული რაოდენობის ღვინო. ექსპორტის ზრდა აღსანიშნავია აშშ-ს, ევროკავშირის, აზიის  და სხვა  ბაზრების მიმართულებით, რაც  ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და მეღვინეობის დარგის შეთანხმებული საქმიანობის შედეგია“ - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, გიორგი სამანიშვილმა.
ექსპორტის მატება აღსანიშნავია შემდეგ ქვეყნებში: ჩინეთი - 38% (6 736 081 ბოთლი), რუსეთი - 76% (43 903 947), უკრაინა - 48%(7 660 334), პოლონეთი - 12% (2 388 352), ლატვია - 29% (1 467 464), ბელარუსი - 59% (1 682 008), აშშ - 51% (445 020), გერმანია - 49% (402 318), ისრაელი - 172% (204 074), მონღოლეთი - 82% (168 162), იაპონია - 8% (155 100), საფრანგეთი - 176% (99 112),  აზერბაიჯანი 67% (111 522) და სხვა.
ექსპორტიორი ქვეყნების პირველი ხუთეულია: რუსეთი (43 903 947), უკრაინა (7 660 334), ჩინეთი (6 736 081), ყაზახეთი (3 096 879) და პოლონეთი (2 388 352).
ამასთან, მსოფლიოს 25 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 16 337 174 ბოთლი (0,5 ლ) ბრენდი, რაც 82%-ით აღემატება 2016 წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს. სულ ექსპორტირებულია  35,3 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ბრენდი - მატება გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით  75%-ს აღწევს.
საანგარიშო პერიოდში მსოფლიოს 22 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 251 ათასი ბოთლი (0,5 ლ) ჭაჭა, ექსპორტის ზრდამ 170% შეადგინა. ჭაჭის ექსპორტით მიღებული შემოსავლები  767,7 ათას აშშ დოლარს შეადგენს, ზრდამ გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან  შედარებით 142%-ს მიაღწია.
მთლიანობაში, ღვინის, ბრენდის, ჭაჭის, ღვინომასალისა და საბრენდე სპირტის ექსპორტის შედეგად მიღებული შემოსავლები საანგარიშო პერიოდში 257,7 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს - ზრდამ 2016 წლის ამავე პერიოდთან შედარებით 47% შეადგინა.

11 Month Data of Wine And Alcohol Beverage Export 2017
In January-November 2017, 70,2  mil. bottles (0,75l)  of wine have been exported to 52 countries worldwide, that is 54% higher than the similar data of the last year. In the period under review, 154,8 mil. USD worth of wine have been exported, that is 49% higher than the data of the previous year.
“According to the export data of  January-November 2017, wine export has exceeded 70 mil bottles. This indicator will increase by the end of the year, which means, that for the last 30 years, record amount of wine will be exported from Georgia.  Export growth is remarkable  in the countries of European Union, Asia, USA and other countries, which is a result of coordinated work and well planed marketing activity of the National Wine Agency and wine sector”- stated the Head of the National Wine Agency, Giorgi Samanishvili.
Export growth is remarkable in the following countries: China - 38% (6736081), Russia- - 76% (43903947), Ukraine - 48%(7660334), Poland  - 12% (2388352), Latvia  - 29% (1467464), Belarus - 59% (1682008), USA -  51% (445020), Germany - 49% (402318), Israel  - 172% (204074), Mongolia -  82% (168162), Japan - 8% (155100),  France -  176% (99112), Azerbaijan - 67% (111522) and etc.
The first five of the exporter countries is the following: Russia – (43903947), Ukraine -  (7660334), China - (6736081), Kazakhstan – (3096879) and  Poland – (2388352).
In addition, 16 337 174  bottles (0,5 liters) of brandy have been exported to 25 countries worldwide, that is 82% higher than the similar data of the last year.  Totally, 35,3  million USD worth of brand have been exported, the growth compared to the similar data of the last year is 75%.
In the period under review, 251 thousand bottles (0.5 l) of  “Chacha”  have been exported in 22 countries worldwide, growth amounted  170 %. Income of “Chacha” export amounted    767,7   USD, the growth compared to the last year is  142%.
Totally, wine, bandy, “Chacha”, wine material and brandy alcohol income amounted 257,7  mil. USD – growth in comparison with the similar data of the previous year amounted 47%.