ქართული ღვინის ექსპორტმა 78 მლნ ბოთლს მიაღწია
სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2018 წლის იანვარ-ნოემბერში  საქართველოდან მსოფლიოს 53 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 78 მლნ-მდე ბოთლი ღვინო (0,75 ლ), რაც 11%-ით აღემატება 2017 წლის ამავე პერიოდის მონაცემებს.
მიმდინარე წლის 11 თვის მაჩვენებელმა უკვე გადააჭარბა 2017 წლის მთლიან ექსპორტს, როდესაც საქართველოდან ბოლო თითქმის 30 წლის რეკორდული რაოდენობის, 76,7 მლნ ბოთლი ღვინის ექსპორტი განხორციელდა.
2018 წლის იანვარ-ნოემბერში ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 184,1 მლნ აშშ დოლარია, ზრდამ თანხებში გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 19% შეადგინა.
ექსპორტი გაზრდილია ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებზე: დიდი ბრიტანეთი - 34% (103724), იაპონია - 30% (201275 ბოთლი), პოლონეთი - 27% (3026652) და აშშ - 3% (456376); ასევე ევროპისა და ამერიკის მიმართულებით: რუმინეთი - 477% (99774), ჩეხეთი - 69% (57708), ნიდერლანდები - 41% (72249), ლიეტუვა - 19% (439980),  საფრანგეთი - 15% (113885), ესტონეთი - 11% (509840), ლატვია - 10% (1612234), გერმანია - 9% (439638), კანადა - 7% (173538) და ა.შ.; ასევე ტრადიციულ ბაზრებსა და აზიის მიმართულებით: თურქმენეთი -  102% (135294), ყირგიზეთი - 34% (179610), აზერბაიჯანი - 31% (146256), მონღოლეთი - 27% (214398), უკრაინა - 24% (9525172), ყაზახეთი - 10% (3396452), რუსეთი - 11% (48587707), სამხრეთ კორეა - 275% (68124), სინგაპური 6700% - (40800) და სხვა.
ექსპორტიორი ქვეყნების პირველი ხუთეულია: რუსეთი  (48587707), უკრაინა (9525172),  ჩინეთი  (6275909), ყაზახეთი  (3396452) და პოლონეთი (3026652).
ამასთან, იანვარ-ნოემბერში საქართველოდან მსოფლიოს 25 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 17,8 მლნ ბოთლი (0,5 ლ) ბრენდი, რაც 9%-ით აღემატება გასული წლის 11 თვის მონაცემებს. ბრენდის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავლებმა 36,4 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია - ზრდამ 3% შეადგინა.
საანგარიშო პერიოდში საქართველოდან მსოფლიოს 26 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 360 ათასი ბოთლი (0,5 ლ) ჭაჭა, ზრდამ შეადგინა 43%. სულ ექსპორტირებულია 1 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ჭაჭა, რაც 32%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს.
სულ, ღვინის, ბრენდის, ჭაჭის, საბრენდე სპირტისა და ჩამოსასხმელი ბრენდის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავლებმა 281 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია, რაც 10%-ით აღემატება გასული წლის იანვარ-ნოემბრის მაჩვენებელს.

Georgian Wine Export Has Grown by 11% and the Exported Wine Price by 19%
According to LEPL National Wine Agency, in January-November 2018,  up to 78mil. bottles (0,75l)  of wine have been exported to 53 countries worldwide, that is 11% higher than the similar data of 2017.
The current data of 11 months has already exceeded  total export of 2017, when Georgia exported  record amount of the past 30 years – 76,7mil. bottles of wine.
Exported  wine income for January-November 2018 amounted to 184,1 mil. USD, that is 19% higher than the data of the previous year.
Georgian wine exports have  increased in Georgian wine strategic markets: Japan - 30% (201275), Poland - 27% (3026652), UK -  34% (103724) and  USA - 3% (456376);
Also on European and American markets:  Romania - 477% (99774), Czech  69% (57708), Netherlands -  41% (72249), France - 15% (113885), Lietuva - 19% (439980),   Estonia –11% (509840), Latvia - 10% (1612234), Germany - 9% (439638), Canada - 7% (173538)  and etc.
Also, on traditional and Asian markets: Turkmenistan - 102% (135294), Kyrgyzstan - 34% (179610), Kazakhstan - 10% (3396452), Mongolia - 27% (214398), Ukraine – 24% (9525172), Russia - 11% (48587707), Azerbaijan - 11% (48587707), South Korea - 275% (68124), Singapore -6700% - (40800)   and etc.
The first five of the exporter countries are the following: Russia (48587707), Ukraine  (9525172),  China  (6275909), Kazakhstan  (3396452) and  Poland (3026652).
In addition, in January-November, 17,8 mil. bottles (0,5 liters) of brandy have been exported to 25 countries worldwide, that is 9% higher than the similar data of the last year. Exported brandy amounted to 36,4 mil. USD, growth amounted to 3%.
In the period under review, 360  thousand bottles (0.5 l) of  “Chacha”  have been exported to 26 countries worldwide, growth amounted to 43%. Totally,  1 mil. USD worth of Chacha has been exported, which is 32% higher than the similar data of the last year.
Totally, wine, bandy, “Chacha”, brandy alcohol and brandy in pour  income amounted to 281  mil. USD – growth in comparison with the similar data of the previous year amounted to 10%.