ღვინის ეროვნული სააგენტოს კომენტარი "როსპოტრებნადზორის" ინფორმაციაზე
ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთი უმთავრესი მიზანი ქართული ღვინის მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფის ხელშეწყობა და მისი კონტროლია.
2017 წელს, „ვაზისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონში“ შესული ცვლილებებით, მიმდინარე წლის 1 იანვრიდან სავალდებულო დეგუსტაციას დაექვემდებარა ყველა კატეგორიის საექსპორტო ღვინო. 2018 წლის პირველ იანვრამდე  სავალდებულო დეგუსტაციას მხოლოდ ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოები ექვემდებარებოდა. აღნიშნული ცვლილების ინიციატივა კერძო სექტორის მხრიდან მოდიოდა და მიზანი, სწორედ ღვინის ხარისხის გაუმჯობესება იყო.
საექსპორტოდ განკუთვნილი ყველა კატეგორიის ღვინის ორგანოლეპტიკური შემოწმების მიზნით, ღვინის ეროვნულ სააგენტოს სადეგუსტაციო კომისიამ მიმდინარე წლის 6 თვეში დეგუსტაციაზე შემოსული 4813 ნიმუშიდან  93 შეაჩერა. 2017 წელს 3440 ნიმუშიდან  უარყოფითად 299 შეფასდა.
საკანომდებლო ცვლილებებით ასევე მოხდა საქართველოდან ჩამოსასხმელი ღვინის ექსპორტის აკრძალვა, რათა არ მოხდეს ქვეყნის გარეთ ქართული ღვინის ფალსიფიკაცია.
ამასთან ერთად, სააგენტოს მიერ ღვინის მწარმოებელ კომპანიებში განხორციელებული სახელმწიფო და საინსპექციო კონტროლის შედეგად, წელს 6 თვეში აღებული 123 ნიმუშიდან 15 ნიმუში არ შეესაბამებოდა  აკრედიტირებული ლაბორატორიის მიერ ლოტზე  გაცემულ ფიზიკო-ქიმიურ მახასიათებლებს, რის საფუძველზეც  კონკრეტულ  ღვინოების ექსპორტზე  უარი ეთქვათ. 2017 წელს საექსპორტო პარტიებიდან   აღებული და შემოწმებული 469  ნიმუშიდან  ექსპორტირებაზე  უარი 27 ნიმუშს განეცხადა.
დღეისათვის, 50-ზე მეტ ქვეყანას შორის, რუსეთი კვლავ რჩება ქართული ღვინის ყველაზე მსხვილ საექსპორტო ბაზრად. მიმდინარე წლის 6 თვის მონაცემებით, ექსპორტირებულია 24 მლნ ბოთლი ღვინო, ზრდამ გასული წლის ამავე პერიოდთან შედარებით 24% შეადგინა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოში მიიჩნევენ, რომ ხარისხზე ზრუნვა არის მუდმივი პროცესი და მზად არის გააგრძელოს ამ მიმართულებით მუშაობა როგორც კერძო სექტორთან, ისე შესაბამის სახელმწიფო სტრუქტურებთან, რათა ათეულ მილიონობით წარმოებული ბოთლიდან აბსოლუტური უმრავლესობა აკმაყოფილებდეს შესაბამის სტანდარტებსა და მოთხოვნებს.

One of the main objectives of the National Wine Agency's activities is the promotion and control of high quality of Georgian wine.
According to the  amendments to the Law of Georgia on Vine and Wine in 2017, tasting became mandatory for all categories of exporting wine since January 1 of the current year. Until  January 1, 2017, the mandatory tasting  was only subjected to appellation wines. The initiative of the amendment came from the private sector and aimed to improve the quality of the wine.
The National Wine Agency's Tasting Commission has selected 93 out of 4813 samples of tasting within 6 months of the current year for verification of all categories of wine intended for export. In 2017,  299 out of 3440 samples were estimated negatively.
Legislative amendments  also prohibited to export wine in pore from Georgia to avoid Georgian wine falsification outside the country.
In addition, as a result of state and inspection controls carried out by the agency in  wine-producing companies, 15 samples out of  123 taken within the 6 months of the current year,  did not respond to the physical-chemical characteristics issued by the accredited laboratory on the basis of which the exports of specific wines were refused. In 2017, 27 samples out of 469 were rejected for exporting.
Today, out of  50 countries, Russia still remains the largest export market for Georgian wine. According to the data of 6 months of the current year, 24 million bottles of wine have been exported, growth amounted 24% compared to the same period of the last year.
The National Wine Agency believes that quality care is a continuous process and is ready to continue working in this direction with private sector and relevant state structures to ensure that the absolute majority of tens of millions of bottles meet the relevant standards and requirements.