იაპონიაში ქართული ღვინის შეტანის პროცედურები მარტივდება
იაპონიაში დარეგისტრირებულ უცხოური ლაბორატორიების ჩამონათვალს 4 ქართული ლაბორატორია დაემატა, რაც იაპონიაში ქართული ღვინის იმპორტის პროცედურებს საგრძნობლად გაამარტივებს.
ამ გადაწყვეტილების მიღებამდე, იაპონიის საბაჟოზე საქართველოდან ექსპორტირებული ღვინის დამატებითი ლაბორატორიული შემოწმება და სერტიფიცირება ხდებოდა, რაც დაკავშირებული იყო დამატებით ხარჯებსა და პროცედურულ სირთულეებთან, რომლებსაც აწყდებოდნენ ქართული ღვინის იმპორტით დაკავებული კომპანიები და რაც საბოლოო ჯამში, ქართული ღვინის ღირებულებაზე აისახებოდა.
ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ, აღნიშნული პრობლემის გადაჭრის მიზნით, იაპონიაში საქართველოს საელჩოს წინადადებით მიმართა. საელჩომ საქართველოდან გამოითხოვა ლაბორატორიათა სია, რომელთა დარეგისტრირებაც მიზანშეწონილი იქნებოდა იაპონური მხარის მიერ. ამის შემდეგ, საქართველოს დიპლომატიურმა უწყებამ იაპონიის ჯანდაცვის, შრომისა და კეთილდღეობის სამინისტროსთან გამართა კონსულტაციები, რათა ქართული მხარის მიერ მოწოდებული ლაბორატორიები ოფიციალურად დარეგისტრირებულიყო იაპონიის ყველა შესაბამის ორგანიზაციასა და სტრუქტურაში.
რამდენიმეთვიანი მოლაპარაკებებისა და ტექნიკური დეტალების დაზუსტების შემდეგ, იაპონურმა მხარემ საქართველოს საელჩოს მიერ მიწოდებული ლაბორატორიებიდან „საზღვარგარეთის ოფიციალური ლაბორატორიების“ ჩამონათვალში შემდეგი ლაბორატორიები შეიყვანა: შპს „ღვინის ლაბორატორია“, შპს „ნორმა“, „შპს „მულტიტესტი“ და შპს „ექსპერტიზა+“.
იაპონია ქართული ღვინის ერთ-ერთი სტრატეგიული საექსპორტო ბაზარია, სადაც მიმდინარე წლის 6 თვის მონაცემებით ექსპორტირებულია 130 ათასზე მეტი ბოთლი ღვინო, რაც 200%-ით აღემატება გასული წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს.

Import procedures for Georgian wines in Japan will be simplified
By the decision of the Japanese government, 4 Georgian laboratories have been added to the list of foreign laboratories registered in Japan, which will significantly simplify the procedures for Georgian wine export in Japan.
Prior to this decision, the Japanese customs used to check and certify Georgian wine, which was related to additional costs and procedural difficulties facing Georgian wine importer companies. Eventually, it reflected on the cost of Georgian wine.
The National Wine Agency applied to the Embassy of Georgia in Japan to solve the problem. The Embassy requested a list of laboratories from Georgia, which would be appropriate to register with the Japanese side. Afterwards, the Diplomatic Service of Japan held a consultation with the Ministry of Health, Labor and Welfare, in order to officially register the laboratory provided by the Georgian side in all relevant Japanese organizations and structures.
After the negotiations and specification of technical details, the Japanese side added the following laboratories from the labs supplied by the Embassy of Georgia to the list of “Official Foreign Laboratories”: "Wine Laboratory" Ltd, "Norma" LTD , "MultiTest" LTD and "Expertise +"LTD.
Japan is one of the strategic export markets of Georgian wine, where over 130 thousand bottles of wine have been exported according to the data of 6 months of the current year, which is 200% higher than the same period last year.