ქართული ქვევრები კანადაში გაიგზავნა
საქართველოდან კანადაში 55 ცალი ქვევრი გაიგზავნა, რომელიც ქალაქ ვანკუვერში განთავსდება. კანადელი რესტორნის მეპატრონე პასკალ როის (Pascal Roy) საქართველოდან ქვევრების გატანაში მეღვინე სანდრო მილორავა დაეხმარა. ქვევრები დასავლეთ საქართველოშია დამზადებული და ამჟამად გზაშია. მილორავას განცხადებით, ქვევრები კანადაში ივნისის  ბოლომდე ჩავა. ქვევრების მოცულობა 50-დან 1000 ლიტრამდეა. ისინი ჭიათურის მუნიციპალიტეტში სოფელ მანდაეთში მექვევრე იმედა გოგოლაძემ დაამზადა.
პასკალ როი პირველ ეტაპზე ქვევრებში ადგილობრივი ჯიშის ყურძენს დაწურავს, თუმცა იგი სამომავლოდ  რქაწითელის გაშენებას გეგმავს.
პასკალ როი გასული წლის შემოდგომაზე სტუმრად იმყოფებოდა საქართველოში. მას მასპინძლობა კახეთში ღვინის კომპანიამ „მარანი მილორაული“ გაუწია, სადაც კანადელმა სტუმარმა რთველის პროცესშიც მიიღო მონაწილეობა.
ქვევრის ღვინის დაყენების ქართულ ტრადიციულ მეთოდს 2013 წელს იუნესკოს (UNESCO) არამატერიალური კულტურული მემკვიდერეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა, რაც ამ მეთოდის უნიკალურობაზე მიუთითებს და გზავნილია მთელი მსოფლიოსთვის, რომ ღვინო უძველესი ქართული კულტურის შემადგენელი ნაწილია.
ამ ეტაპზე ცალკეული მეღვინეები ქართულ ქვევრში ღვინოს  იტალიაში, აშშ-ში, საფრანგეთში, ესპანეთში, იაპონიაში, სლოვენიასა და სლოვაკეთში აწარმოებენ.

Georgian Qvevri in Canada
55 pieces of Qvevri have been sent from Georgia to Canada, which will be located in Vancouver. Winemaker Sandro Milorava helped the Canadian restaurant owner Pascal Roy to distribute Qvevris from Georgia. The Qvevris are made in western Georgia and are currently on the way. According to Milorava, Qvevris will arrive in Canada until the end of June. The capacity of qvevri is 50 to 1000 liters.The Qvevris were made in Chiatura Municipality by Qvevri-maker Imeda Gogoladze.
Pascal Roy plans to make the local grape wine initially, but as Milorava says, he is going to plant Rkatsiteli in the future.
Pascal Roy visited Georgia in autumn last year. He was hosted by wine company "Marani Milorauli" in Kakheti, where Canadian guest participated in vintage process.
Georgian traditional method of Qvevri wine-making won a place on a list of United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) "intangible cultural heritage of humanity" in 2013, that indicates the uniqueness of this method and is a message to the world, that wine is a part of ancient Georgian culture.
Currently, Qvevri wine is already being made by individual winemakers in Italy, USA, France, Spain, Japan, Slovenia and Slovakia.