ქართული ღვინის წარდგენა ჩინეთის ქალაქებში
ქართული ღვინის სემინარი-დეგუსტაცია ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის 4 ქალაქში გაიმართა - გვანჯოუ (Guangzhou), ჩჟუნშანი (Zhongshan), შენჩჟენი (Shenzhen) და ფოშანი (Foshan). ღონისძიებებს ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი, საერთაშორისო მარკეტინგული კომპანია „Meiburg Wine Media”-ს ხელმძღვანელი, ღვინის მაგისტრი დებრა მეიბურგი უძღვებოდა.
ჩინეთის სამხრეთში მდებარე პროვინცია გუანდუნის ზემოთ აღნიშნულ ქალაქებში ღვინის პროფესიონალებსა და ადგილობრივი მედიის წარმომადგენლებს 40-მდე დასახელების ქართული პრემიალური ღვინის დაგემოვნების შესაძლებლობა მიეცათ. ჩინეთის აღნიშნულ ნაწილში ქართული ღვინის ასე მასშტაბური წარდგენა პირველად მოეწყო და ღვინის ეროვნული სააგენტო ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდის მიზნით, ამ მიმართულებით მუშაობას მომავალშიც გეგმავს.
დეგუსტაციებს სახელწოდებით „ქართული ღვინის გუანდუნის ტური“, ღვინის პროფესიონალებთან ერთად, ადგილობრივი დისტრიბუტორები და იმპორტიორებიც დაესწრნენ. წარმოდგენილმა ღვინოებმა სტუმრების დიდი მოწონება დაიმსახურა, რაც ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის ზრდისკენ გადადგმულ კიდევ ერთ მნიშვნელოვან ნაბიჯს წარმოადგენს.
როგორც ცნობილი ღვინის მაგისტრი დებრა მეიბურგი აღნიშნავს, საქართველო ჩინელ მომხმარებელს ქართული ღვინის დიდ მრავალფეროვნებას სთავაზობს და სხვადასხვა გემოვნების მქონე ჩინელ მომხმარებელს შესაძლებლობა ეძლევა ამ ნაირსახეობებიდან მისთვის სასურველი ღვინო შეარჩიოს.
ჩინეთი რჩება ქართული ღვინის სტრატეგიულ საექსპორტო ბაზრად. 2017 წლის 6 თვის მონაცემებით, ექსპორტირებულია 3,84 მლნ ბოთლი, რაც 104%-ით აღემატება გასული წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს.  ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში ჩინეთი მეორე ადგილს იკავებს.

Introduction of Georgian Wine in The Cities of China
Georgian Wine tasting and seminar was held in 4 cities of People\'s Republic of China: Guangzhou, Zhongshan, Shenzhen and Foshan. The events were lead by Debra Meiburg, the head of National Wine Agency contractor international marketing company, \"Meiburg Wine Media\".
Wine professionals and representatives of local media had opportunity to taste 40 varieties of Georgian premium wines. This was the first large-scale introduction of Georgian wines in Guangdong province, South China and National Wine Agency is planning to work in this direction for Georgian wine publicity growth.
Tasting - \"Georgian Wine Tour in Guangdong\" was attended by wine professionals, local distributors and importers. Introduced wines were appreciated by the guests, which is one more important step foreword to progress of Georgian wine export potential.
According to famous master of wine, Debra Meiburg, Georgia offers a great variety of wines to the Chinese consumer and they have opportunity to choose the wine for their individual taste.
China remains the strategic export market for Georgian wine. According to 6 month data 2017, 3,84 m. Bottles of wine have been exported to China, which is 104% higher, than the similar data of the previous year.