ვენახების საკადასტრო მონაცემების განახლება გრძელდება
ვენახების საკადასტრო მონაცემების განახლება სავალდებულოა მესაკუთრის ცვლილების, ვენახის გაშენების, არენდით გადაცემისა და ვენახთან დაკავშირებული სხვა ცვლილებების შემთხვევაში.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მევენახეობის კადასტრის სამმართველოს წარმომადგენლები, საკადასტრო მონაცემების განახლებას, მევენახეობის რეგიონების ყველა მუნიციპალიტეტში, ადგილზე ახორციელებენ.
მოქმედი რეგულაციით, ვენახის საკადასტრო ამონაწერის გარეშე მევენახე ვერ შეძლებს საწარმოში ყურძნის ჩაბარებას, ხოლო მეღვინე ღვინის რეალიზაციას.
ღვინის ეროვნული სააგენტო ვენახების შესახებ საკადასტრო მონაცემების განახლებას რეგულარულად ახორციელებს.
მიმდინარე წლის მეორე კვარტალში, მევენახეთა მონაცემებში ცვლილების დაფიქსირების თაობაზე, 1019 ვენახის ამონაწერი გაიცა. მონაცემთა სანდოობისა და სიზუსტის უზრუნველსაყოფად, კახეთის, ქართლის, იმერეთის, რაჭის, ლეჩხუმის, სამეგრელოსა და მესხეთის მევენახეობის ზონებში ჩატარდა საველე შემოწმებები, რომელთა ფარგლებშიც გადამოწმდა 226 მევენახის საკუთრებაში არსებული 358 ნაკვეთი.
ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ პროგრამა 2014 წელს დაიწყო და 2023 წელს უკვე მევენახეობის ყველა რეგიონი მოიცვა.
ვენახების კადასტრი აუცილებელია მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარების და საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის კონკურენტუნარიანობის ზრდისთვის. ვენახების კადასტრი თითოეული ვენახის ნაკვეთის იდენტიფიკაციით, მევენახეების და ვენახების შესახებ დეტალური ინფორმაციის აღწერით იქმნება. რეგისტრირებულ ვენახზე ინფორმაცია მოიცავს ვაზის ჯიშებს, დარგვის თარიღს, ვენახის მდგომარეობას, მდებარეობას, ფართობს და სხვა მონაცემებს. დღევანდელი მდგომარეობით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, აღწერილია 50 ათასამდე ჰექტარი ვენახის ფართობი.

Updating vineyard cadastral data is mandatory in the event of a change of ownership, the planting of a vineyard, its lease, or any other changes related to the vineyard.
Representatives of the Viticulture Cadastre Division of the National Wine Agency update cadastral data on site in every municipality of Georgia’s winegrowing regions.
Under the applicable regulations, without a vineyard cadastral extract, a winegrower will be unable to deliver grapes to a winery, while a winemaker will be unable to sell wine.
The National Wine Agency regularly updates cadastral data on vineyards.
In the second quarter of the current year, 1,019 vineyard extracts were issued in connection with changes recorded in winegrowers’ data. To ensure the reliability and accuracy of the data, field inspections were conducted in the winegrowing zones of Kakheti, Kartli, Imereti, Racha, Lechkhumi, Samegrelo, and Meskheti, during which 358 land plots owned by 226 winegrowers were inspected.
The National Wine Agency launched the programme in 2014, and by 2023, it had expanded to cover all winegrowing regions.
The vineyard cadastre is essential for the development of the viticulture and winemaking sector and for increasing the competitiveness of Georgian wine in international markets. The vineyard cadastre is compiled by identifying each vineyard plot and recording detailed information about winegrowers and vineyards. Information on a registered vineyard includes grape varieties, planting date, vineyard condition, location, area, and other data. To date, approximately 50,000 hectares of vineyard area have been recorded nationwide.