- ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ვარშავაში ქართული ღვინის წარდგენა „Georgian Grand Tasting“ გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ვარშავაში ქართული ღვინის წარდგენა „Georgian Grand Tasting“ გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და სააგენტოს კონტრაქტორი პოლონური მარკეტინგული კომპანიის „People PR” ორგანიზებით, ვარშავაში ქართული ღვინის მასშტაბური დეგუსტაცია „Georgian Grand Tasting“ გაიმართა.
ღონისძიებას, რომლის მიზანი ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციაა, პოლონელი ღვინის პროფესიონალები, იმპორტიორები, სტუმარმასპინძლობის სექტორის (HoReCa) და მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
დეგუსტაციაზე წარდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი 40 კომპანიის სხვადასხვა სახეობის პროდუქცია. აღნიშნული ფორმატის ღონისძიება ქართველი მწარმოებლებისთვის საუკეთესო შესაძლებლობაა, რომ პოლონელ იმპორტიორებთან და დისტრიბუტორებთან დაამყარონ საქმიანი კონტაქტები და, შესაბამისად, გაზარდონ გაყიდვები.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა ქართული ღვინის მასტერკლასები, რომლებსაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს სახელმწიფო სადეგუსტაციო კომისიის თავმჯდომარე ანა გოდაბრელიძე, სააგენტოს ღონისძიებების კოორდინატორი ირაკლი ჩოლობარგია, პოლონელი სომელიეები იან კნობერი და სიმონ მილონასი უძღვებოდნენ.
დეგუსტაციაზე „Georgian Grand Tasting“ ღვინის წარსადგენად ქართველმა მეწარმეებმა მხარდაჭერა მიიღეს პოლონეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოსგანაც.
აღსანიშნავია, რომ პოლონეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, რომელმაც ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში სტაბილურად დაიმკვიდრა ადგილი. აღნიშნულს ბაზარზე ღვინის ეროვნული სააგენტო პოლონურ მარკეტინგულ კომპანიასთან „People PR” 2022 წლიდან თანამშრომლობს. აღნიშნულ პერიოდში პოლონეთის ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტის სტაბილური ზრდა ფიქსირდება.

With the support of the National Wine Agency, the Georgian Grand Tasting of Georgian wine was held in Warsaw
15.06.2026
Organized by the National Wine Agency and its contractor, the Polish marketing company People PR, the large-scale Georgian wine tasting event “Georgian Grand Tasting” took place in Warsaw.
The event, which aims to promote Georgian wine and diversify export markets, was attended by Polish wine professionals, importers, representatives of the hospitality sector (HoReCa), and the media.
The tasting featured products from 40 Georgian wine-producing companies. This event is an excellent opportunity for Georgian producers to establish business contacts with Polish importers and distributors and, consequently, increase sales.
As part of the event, Georgian wine masterclasses were held, led by the Chairperson of the State Tasting Commission of the National Wine Agency, Ana Godabrelidze; the Agency’s event coordinator, Irakli Cholobargia; and Polish sommeliers Jan Knaber and Szimon Milonas.
Georgian entrepreneurs received support from the Embassy of Georgia in the Republic of Poland in presenting their wines at the Georgian Grand Tasting.
It is worth noting that Poland is a strategic market for Georgian wine and has steadily established itself as one of the top five countries importing Georgian wine. The National Wine Agency has been cooperating with the Polish marketing company People PR in this market since 2022. During this period, a steady increase in Georgian wine exports to the Polish market has been recorded.