საქართველოს მთავრობამ განიხილა და მოიწონა „ვაზისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტი“
01.12.2025
„ვაზისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტის“ მიზანია ხარისხიანი, კონკურენტუნარიანი ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლიანი სასმელების წარმოების, ასევე, რეალიზაციისათვის აუცილებელი ადგილობრივი და საერთაშორისო ბაზრების მოთხოვნათა გათვალისწინების ხელშეწყობა.
„ვაზისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე კანონპროექტი“ დაარეგულირებს ვენახების გაშენების, პროდუქციის ეტიკეტირების, სამომხმარებლო ტარაში დაფასოებისა და აღრიცხვიანობის წესებს.
ბოლო წლების განმავლობაში, განსაკუთრებით გაზრდილია ინტერესი მევენახეობა-მეღვინეობის დარგისადმი, რაც გამოიხატება ახალი ვენახების ინტენსიურ გაშენებაში.
აღსანიშნავია, რომ რიგ შემთხვევებში, ვენახი გაშენებულია შესაბამისი მევენახეობის ზონების და ქვეზონებისთვის არანებადართული ჯიშებისგან ან არასერტიფიცირებულ სანერგეში გამოყვანილი ნერგებით, რაც შემდგომში იწვევს  როგორც ყურძნის წარმოების/რეალიზაციის პრობლემას, ასევე, პრობლემას ქმნის ღვინის წარმოებაში.
ახალი რეგულაცია ითვალისწინებს სამეწარმეო ვენახის გაშენებაზე თანხმობას, რომელსაც სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო გასცემს.
იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ გაიზარდა  გაშენებული ვენახების რაოდენობა და შესაბამისად ყურძნის მოსავლიანობა, ცვლილების თანახმად, დაცული ადგილწარმოშობის ღვინისა და სპირტიანი სასმელის მაღალი ხარისხის უზრუნველსაყოფად, ადგილწარმოშობის დასახელების ალკოჰოლიანი სასმელი წარმოებული უნდა იყოს მხოლოდ  ამ ღვინის ან/და სპირტიანი სასმელის წარმოების სპეციფიკაციაში  განსაზღვრულ მიკროზონაში მოწეული ყურძნისგან.
ცვლილება ასევე განსაზღვრავს ღვინის ყველა კომპანიისთვის მევენახეობა-მეღვინეობის პრაქტიკაში ტექნოლოგიური პროცესების აღრიცხვა-შეტყობინების მოთხოვნების შესრულებას.
კანონპროექტი მისაღებად გადაეგზავნება საქართველოს პარლამენტს. კანონპროექტი მომზადებულია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ.

The Government of Georgia has reviewed and approved the draft law on “Amendments to the Law of Georgia on Vine and Wine.”
01.12.2025
The draft law on “Amendments to the Law of Georgia on Vine and Wine” aims to promote the production and sale of high-quality, competitive grape-origin alcoholic beverages, taking into account the requirements of both domestic and international markets.
The draft law on “Amendments to the Law of Georgia on Vine and Wine” will regulate the establishment of vineyards, the labelling of products, packaging in consumer containers, and the rules of record-keeping.
In recent years, interest in viticulture and winemaking has increased significantly, reflected in the intensive planting of new vineyards.
It is noteworthy that, in some cases, vineyards have been planted with grape varieties not permitted for the relevant viticulture zones and subzones, or with seedlings grown in uncertified nurseries, which subsequently causes problems both in grape production/sale and in wine production.
The new regulation ensures that the establishment of commercial vineyards requires approval, which will be granted by the LEPL National Wine Agency of Georgia.
Considering the increase in the number of vineyards and, consequently, grape yields, according to the amendment, to ensure the high quality of wines and spirits with protected designations of origin, alcoholic beverages with a protected designation of origin must be produced only from grapes harvested in the micro zone specified in the production specification for that wine and/or spirit.
The amendment also establishes requirements for all wine companies to record and report technological processes in viticulture and winemaking practices.
The draft law will be submitted to the Parliament of Georgia for adoption. The draft law has been prepared by the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia.