“ვზრუნავთ ყურძნის ხარისხზე და ვქმნით პირობებს, რომ ყველა მევენახეს შეეძლოს მოსავლის შეუფერხებელი დაბინავება” – ლევან მეხუზლა
22.08.2025
რთველის ორგანიზებასთან დაკავშირებით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ, კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე გივი მეტრეველთან და გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერ გიორგი მაჭავარიანთან ერთად, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის თვითმმართველობის ხელმძღვანელებთან შეხვედრა გამართა.
„წელს განსაკუთრებული ყურადღება უნდა გავამახვილოთ ყურძნის ხარისხზე. მიღებული გადაწყვეტილებით, იმ შემთხვევაში, თუ სახელმწიფოს მოუწევს ჭარბი ყურძნის მიღება, დადგენილია ორი ფასი. მეტად დაფასდება ის მევენახე, რომელმაც მოიყვანა ხარისხიანი და კონდიციური ყურძენი. ჩვენი რეფორმები სწორედ ამ მიზანს ემსახურება, ვზრუნავთ ყურძნის ხარისხზე და ვქმნით პირობებს, რომ ყველა მევენახეს შეეძლოს მოსავლის შეუფერხებელი დაბინავება,“ – აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა. მონაწილეებმა დეტალურად განიხილეს რთველთან დაკავშირებული საორგანიზაციო საკითხები და სიახლეები.
„ანალოგიური შეხვედრები გაიმართება კახეთის ყველა მუნიციპალიტეტში, რათა რთველი უფრო ორგანიზებულად ჩატარდეს და მოსახლეობას გავაცნოთ ის სიახლეები და სიკეთეები, რომლებიც წელს იგეგმება მევენახეებისთვის,“ – განაცხადა გივი მეტრეველმა.
2025 წლის რთველის პროცესში, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ღვინის კერძო კომპანიებზე სუბსიდია აღარ გაიცემა. იმ შემთხვევაში, თუ კერძო სექტორი ვერ შეისყიდის მთელ მოსავალს, ჭარბი ყურძნის მიღებას სახელმწიფო საწარმო შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ უზრუნველყოფს. კახეთის რეგიონში მოწეული საფერავის ჯიშის ყურძენს სახელმწიფო საწარმო 1.50 ლარად ჩაიბარებს, „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართულ - სხვა საღვინე ჯიშებს  1.20 ლარად, არაკონდიციურ ყურძენს, რომლის შაქრიანობა არ აღემატება 18%-ს, და ასევე დაზიანებულ ან დაავადებულ ყურძენს - 1.00 ლარად.
საქართველოს მთავრობის აღნიშნული გადაწყვეტილება ათასობით მევენახე-ფერმერს აძლევს სტიმულს, გააგრძელონ ხარისხიანი ყურძნის წარმოება. ეს ნაბიჯი უმნიშვნელოვანესია ქართული მეღვინეობის ინდუსტრიის განვითარების, საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის კონკურენტუნარიანობისა და ექსპორტის ზრდისთვის.

“We are focusing on grape quality and creating conditions that will allow every winegrower to deliver their harvest without disruption” – Levan Mekhuzla
22.08.2025
In connection with the organization of the grape harvest, the Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, together with the Deputy State Representative of the Kakheti region, Givi Metreveli, and the Mayor of Gurjaani Municipality, Giorgi Machavariani, held a meeting with the leadership of the Gurjaani Municipality.
"This year, special attention must be paid to the quality of the grapes. According to the decision made, in case the state is required to purchase surplus grapes, two prices have been set. Those winegrowers who deliver high-quality and conditioned grapes will be rewarded. Our reforms serve precisely this purpose: we are focusing on grape quality and creating conditions that will allow every winegrower to deliver their harvest without disruption,” – stated Levan Mekhuzla.
The meeting was held in a Q&A format. The participants discussed in detail the organizational matters and novelties related to the harvest.
“Similar meetings will be held in all municipalities of the Kakheti region to ensure the harvest is conducted in a more organized manner and to inform the population about the novelties and benefits planned for winegrowers this year,” – stated Givi Metreveli.
According to the decision of the Government of Georgia, no subsidies will be issued to private wine companies during the 2025 harvest process. If the private sector is unable to purchase the entire harvest, the state enterprise LLC "Harvest Management Company" will ensure the intake of surplus grapes. In the Kakheti region, the state enterprise will purchase Saperavi grapes at 1.50 GEL per kilogram, other permitted wine grape varieties under the Law of Georgia on Vine and Wine – at 1.20 GEL per kilogram, and non-conditioned grapes, including those with a sugar content not exceeding 18%, as well as damaged or diseased grapes – at 1.00 GEL per kilogram.
This decision of the Government of Georgia provides an incentive for thousands of winegrower-farmers to continue producing high-quality grapes. This step is crucial for the development of the Georgian wine industry, enhancing the competitiveness of Georgian wine on international markets, and increasing exports.