„ქართული კულტურის დღეების“ ფარგლებში, ქ.ერევანში ქართული ღვინის პოპულარიზაციისადმი მიძღვნილი მასშტაბური ღონისძიებები გაიმართა
06.06.2025
მიმდინარე წლის 5-7 ივნისს, სომხეთის დედაქალაქი ერევანი „ქართული კულტურის დღეებს" მასპინძლობს. ღონისძიება საქართველოს მთავრობის, კულტურის სამინისტროს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და სომხეთის რესპუბლიკაში  საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერითა და ორგანიზებით იმართება.
„ქართული კულტურის დღეების“ ფარგლებში, 6 ივნისს, ქ.ერევანში მდებარე მისაკ მანუშიანის სახელობის პარკში საქართველოს ისტორიის, კულტურისა და ქართული ღვინის პოპულარიზაციისადმი მიძღვნილი მასშტაბური ღონისძიებები გაიმართა, რომელსაც საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა დაესწრნენ.
„ქ.ერევანში ქართული კულტურის დღეების ჩატარება ხელს უწყობს ქართული ისტორიის, კულტურისა და ტრადიციების პოპულარიზაციას. ღონისძიების მნიშვნელოვანი კომპონენტია ქართული ღვინის წარდგენა. ჩვენი ქვეყანა ღვინის სამშობლოა, ჩვენ გვაქვს ღვინის წარმოების  8 ათასწლიანი ისტორია, 500-ზე მეტი ვაზის ენდემური ჯიში. ნიშანდობლივია, რომ საქართველოში ღვინის წარმოება ყოველწლიურად იზრდება, რაც განპირობებულია დარგში სწორი სამთავრობო პოლიტიკით. სომხეთის დედაქალაქში გამართული გამოფენა კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს ქართული ღვინის პოპულარიზაციას, საექსპორტო პოტენციალის ზრდას და ბაზრების დივერსიფიკაციას“, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა ქართული ღვინის დეგუსტაცია, რომელშიც მონაწილეობდა ქართული ღვინის მწარმოებელი 15 კომპანია. ქართული ღვინის უნიკალური ისტორიის პოპულარიზაციის მიზნით, ღონისძიების სივრცეში წარმოდგენილი იყო ქართული სუფრისა და ქვევრების ინსტალაციები, მოეწყო ექსპოზიცია, რომლის ფარგლებშიც წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის უნიკალური ექსპონატების ასლები.
სოლომონ პავლიაშვილმა სომხეთის გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრების მოადგილეებს ქართულ სტენდთან უმასპინძლა.

Georgian Wine Celebrated at Large-Scale Events During “Georgian Culture Days” in Yerevan
On June 5–7, the Armenian capital of Yerevan is hosting the “Georgian Culture Days”, a vibrant series of events organized and supported by the Government of Georgia, the Ministry of Culture, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, the National Wine Agency, and the Embassy of Georgia in the Republic of Armenia.
As part of the “Georgian Culture Days”, on June 6, large-scale events dedicated to the promotion of Georgian history, culture, and especially Georgian wine were held in Missak Manouchyan Park. The event was attended by Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, and Mr. Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency of Georgia.
“The Georgian Culture Days in Yerevan play a vital role in promoting our nation’s rich history, culture, and traditions. A key component of this celebration is Georgian wine—a cornerstone of our heritage. Georgia is the birthplace of wine, with over 8,000 years of winemaking history and more than 500 endemic grape varieties. Thanks to the Government's effective policies, the Georgian wine industry continues to grow each year. This exhibition in Yerevan will further boost awareness, export potential, and market diversification for Georgian wine.” Stated Mr. Pavliashvili.
The event featured a Georgian wine tasting, showcasing the products of 15 distinguished Georgian wine producers. To emphasize the deep historical roots and uniqueness of Georgian winemaking, the event space included artistic installations of traditional Georgian tableware and clay pitchers. An exhibition of replicas of rare and historical wine artefacts from Georgia was also on display, drawing significant interest from visitors.
Deputy Minister Pavliashvili also welcomed the Deputies of the Ministers of Environment and Agriculture of Armenia to the Georgian stand, strengthening cross-border cultural and agricultural ties.