იაპონიის დედაქალაქ ტოკიოში ქართული ღვინის წარდგენა გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების საერთაშორისო გამოფენაში „ProWein Tokyo“ ქართული ღვინის მწარმოებელი 9 კომპანია მონაწილეობდა.
გამოფენას ,,Prowine Tokyo 2025” 50 ათასამდე ვიზიტორი სტუმრობდა, მათ შორის, ღვინის პროფესიონალები და კომერციული სფეროს წარმომადგენლები, რაც მნიშვნელოვანია იაპონიაში ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდისთვის, ბაზარზე დამკვიდრებისა და სავაჭრო პარტნიორების მოძიებისთვის.
„ProWein Tokyo“-ს იაპონიაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თეიმურაზ ლეჟავა დაესწრო. გამოფენაზე ღვინის წარსადგენად, ქართველმა მეწარმეებმა მხარდაჭერა იაპონიაში საქართველოს საელჩოსგანაც მიიღეს.
ტოკიოში ასევე გაიმართა ქართული ღვინის საგანმანათლებლო მასტერკლასი და დეგუსტაცია, რომელსაც 30 ღვინის პროფესიონალი, მედიის და კომერციული სექტორის წარმომადგენელი დაესწრო. დეგუსტაციას უძღვებოდა საფრანგეთის ღვინის აკადემიის (Academie du Vin) ექსპერტი ფრედერიკ კაიუე (Frederic Cayuela), რომელიც იაპონიის ღვინის სფეროშიც მოღვაწეობს და იაპონურ კომპანიას „Oteroirs K.K.” წარმოადგენს. დეგუსტაციაზე წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა სახეობის 7 ქართული ღვინო.
იაპონია ქართული ღვინის ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარია, სადაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის პირველი მასშტაბური წარდგენა 2014 წელს გაიმართა. შემდგომ წლებში, ასევე ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის კომპანიები მონაწილეობდნენ გამოფენებში „Foodex Japan“, „Wine and Gourmet Japan“, „RAW Wine Tokyo”, „ProWein Tokyo”, ადგილობრივ ღვინის კონკურსებში, ქართული ღვინის წარდგენა-დეგუსტაციებში, რომლებიც იაპონიის სხვადასხვა ქალაქში გაიმართა; პარალელურად, მოეწყო იაპონელი ღვინის პროფესიონალებისა და მედიის წარმომადგენლების ტურები საქართველოში.

A presentation of Georgian wine was held in Tokyo, the capital of Japan.
With the support of the National Wine Agency, 9 Georgian wine-producing companies participated in the international wine and alcoholic beverages exhibition “ProWein Tokyo.”
The “ProWein Tokyo 2025” exhibition was attended by up to 50,000 visitors, including wine professionals and representatives of the commercial sector. This is significant for increasing the awareness of Georgian wine in Japan, establishing a foothold in the market, and finding new trade partners.
“ProWein Tokyo” was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Japan, Teimuraz Lezhava. To support the presentation of Georgian wine at the exhibition, the Georgian entrepreneurs also received assistance from the Embassy of Georgia in Japan.
An educational masterclass and tasting of Georgian wine was also held in Tokyo, attended by 30 wine professionals, media representatives, and members of the commercial sector.
The tasting was led by Frédéric Cayuela, an expert from the Academie du Vin (Wine Academy of France), who is also active in Japan’s wine industry and represents the Japanese company “Oteroirs K.K.” Seven different types of Georgian wine were presented during the tasting.
Japan is one of the strategic markets for Georgian wine. With the support of the National Wine Agency, the first large-scale presentation of Georgian wine in Japan took place in 2014. In the following years, also with the support of the National Wine Agency, Georgian wine companies participated in various exhibitions such as “Foodex Japan,” “Wine and Gourmet Japan,” “RAW Wine Tokyo,” and “ProWein Tokyo,” as well as local wine competitions and Georgian wine presentations and tastings held in different cities across Japan. At the same time, tours to Georgia were organized for Japanese wine professionals and media representatives.