აშშ-ის კოლუმბიის უნივერსიტეტში ქართული ღვინის დეგუსტაცია გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერითა და სააგენტოს კონტრაქტორი ამერიკული მარკეტინგული კომპანიის „Colangelo & Partners” ორგანიზებით, აშშ-ში, კოლუმბიის უნივერისტეტის ღვინის კლუბში, ქართული ღვინის დეგუსტაცია-პრეზენტაცია გაიმართა.
ღონისძიებას, რომელზეც წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა ღვინის კომპანიის ექვსი ღვინო საქართველოს მევენახეობის რეგიონებიდან, 70-მდე სტუდენტი დაესწრო. დეგუსტაციაზე დააგემოვნეს როგორც ქვევრის, ისე კლასიკური წესით დაყენებული ღვინოები; განსაკუთრებული მოწონება და ინტერესი წითელმა ღვინოებმა დაიმსახურა.
კოლუმბიის უნივერისტეტის ღვინის კლუბში 300-მდე წევრია. ქართული ღვინის წარდგენა ღვინის პროფესიონალებისა და დაინტერესებული დამსწრეების წინაში, ქმნის დამატებით შესაძლებლობას, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების ბაზარზე ქართული ღვინის ცნობადობა გაიზარდოს და პოზიციები გამყარდეს.
აღსანიშნავია, რომ აშშ ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ საექსპორტო ბაზარს წარმოადგენს. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2013 წლიდან განხორციელებულმა მიზანმიმართულმა მარკეტინგულმა აქტივობებმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი აშშ-ში ქართული ღვინის ცნობადობის და ექსპორტის ზრდას. 2024 წელს ექსპორტმა ისტორიულ მაქსიმუმს - 1,2 მილიონ ლიტრს მიაღწია, რაც 2023 წლის მაჩვენებელს 32%-ით აღემატება.

Columbia University in the USA hosted a Georgian wine tasting event.
With the support of the National Wine Agency and organized by its contracted American marketing company, Colangelo & Partners, a Georgian wine tasting and presentation was held at the Columbia University Wine Club in the USA.
The event featured six wines from different Georgian winemaking regions, representing various wineries, and was attended by approximately 70 students. Attendees had the opportunity to taste both qvevri and classically produced wines. The red wines, in particular, garnered significant interest and appreciation.
The Columbia University Wine Club has approximately 300 members. Presenting Georgian wine to wine professionals and interested attendees creates additional opportunities to increase awareness and strengthen the market position of Georgian wine in the United States.
It is noteworthy that the U.S. is one of the strategic export markets for Georgian wine. Since 2013, targeted marketing activities supported by the National Wine Agency have significantly contributed to the growth of awareness and exports of Georgian wine in the U.S.. In 2024, exports reached a historic high of 1.2 million liters, marking a 32% increase compared to 2023.