ქართული ღვინის 12 კომპანია მაიამიში საერთაშორისო გამოფენაზე „Vinexpo America“ მონაწილეობს
ქალაქ მაიამიში ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენაზე „Vinexpo America“ ქართული ღვინის მწარმოებელმა 12-მა კომპანიამ საკუთარი პროდუქცია ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით წარადგინა.
მსგავსი მასშტაბის საერთაშორისო გამოფენაში მონაწილეობა მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდისა და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციის ხელშეწყობისთვის.
„Vinexpo America“-ზე მონაწილეობით ქართულ კომპანიებს შესაძლებლობა ეძლევათ გაეცნონ მსოფლიო ღვინის ბაზრის თანამედროვე ტენდენციებსა და გამოწვევებს და დაამყარონ ახალი სავაჭრო პარტნიორული ურთიერთობები ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
აშშ ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს ქართული ღვინისთვის, სადაც მაღალია როგორც ხარისხის მოთხოვნები, ისე კონკურენციის დონე. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით განხორციელებულმა არაერთმა ღონისძიებამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი ქართული ღვინის ცნობადობის ზრდას ამერიკის ბაზარზე.
ამასთან, ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთ ყველაზე მაღალფასიან სეგმენტს წარმოადგენს, სადაც ერთი ლიტრი ქართული ღვინის საშუალო საექსპორტო ფასი დაახლოებით 6 აშშ დოლარს შეადგენს.

- 12 Georgian wine companies participate in the international exhibition "Vinexpo America" in Miami
Twelve Georgian wine-producing companies presented their products at the Vinexpo America, an international wine and spirits exhibition in Miami, with the financial and organizational support of the National Wine Agency.
Participation in an international exhibition of this scale is important for increasing Georgian wine exports and promoting the diversification of export markets.
By participating in Vinexpo America, Georgian companies are given the opportunity to familiarize themselves with current trends and challenges in the global wine market and to establish new trade partnerships in the United States.
United States is one of the strategic markets for Georgian wine, where both quality requirements and the level of competition are high. Numerous initiatives implemented with the support of the National Wine Agency of Georgia have significantly contributed to increasing the recognition of Georgian wine in the American market.
At the same time, the United States is one of the highest-priced segments for Georgian wine, where the average export price per liter is approximately 6 USD.