- ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) საგაზაფხულო სესიას ესწრება
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) საგაზაფხულო სესიას ესწრება
29.04.2026
OIV-ის საგაზაფხულო სესია საფრანგეთის ქალაქ დიჟონში იმართება და მასზე მევენახეობის მდგარდი განვითარების, კლიმატის ცვლილების, ვაზის დაავადებების მართვის, მევენახეობის ახალი ტექნოლოგიების, ხარისხის კონტროლის, საერთაშორისო რეგულაციებისა და ღვინის გლობალური ბაზარზე კონკურენტუნარიანობის საკითხები განიხილება.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ასევე მონაწილეობს ეკონომიკისა და კანონმდებლობის კომისიის და სამეცნიერო და აღმასრულებელი კომიტეტების სხდომის სამუშაო შეხვედრებში.
საგაზაფხულო სესიის ფარგლებში ასევე განიხილება 2027 წელს OIV-ის კონგრესის საქართვლოში ჩატარების საკითხი.
საქართველომ 2025 წელს ოფიციალურად წარადგინა განაცხადი, 2027 წელს გახდეს OIV-ის კონგრესის მასპინძელი ქვეყანა.
აღსანიშნავია, რომ OIV-ის საერთაშორისო დონის ღონისძიებებს საქართველომ ორჯერ უმასპინძლა - 1962 წელს, 33-ე საერთაშორისო კონგრესს და 2010 წელს, OIV-ს მე-8 გენერალურ ასამბლეას.
ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაცია OIV წარმოადგენს საერთაშორისო მთავრობათაშორის ორგანიზაციას, რომელშიც 51 ქვეყანა, მათ შორის საქართველოა გაწევრიანებული. ორგანიზაციის საქმიანობა მოიცავს წევრ ქვეყნებში ღვინის წარმოების და მეღვინეობის პრაქტიკის, მევენახეობის, კვების მრეწველობისთვის ყურძნის გადამუშავების შესახებ რეკომენდაციების ფორმულირებას და სხვა საერთაშორისო სამთავრობათაშორისო ორგანიზაციების დახმარებას, ღვინის დარგში საერთაშორისო სტანდარტების შექმნასა და დაცვას.

- Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, attends the Spring Session of the International Organisation of Vine and Wine (OIV)
Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, attends the Spring Session of the International Organisation of Vine and Wine (OIV)
The OIV Spring Session is being held in Dijon, France, and will discuss issues such as the sustainable development of viticulture, climate change, vine disease management, new viticulture technologies, quality control, international regulations, and competitiveness in the global wine market.
The Chairman of the National Wine Agency also participates in the working meetings of the Economic and Legislative Commission and the Scientific and Executive Committees.
The issue of holding the OIV Congress in Georgia in 2027 will also be discussed during the spring session.
Georgia officially submitted its application in 2025 to host the OIV Congress in 2027.
It is worth noting that Georgia has hosted international OIV events twice - in 1962, the 33rd International Congress and in 2010, the 8th OIV General Assembly.
The International Organization of Vine and Wine (OIV) is an international intergovernmental organization with 51 member countries, including Georgia. The organization's activities include formulating recommendations on wine production and wine-making practices in member countries, viticulture, grape processing for the food industry, and assisting other international intergovernmental organizations in the creation and maintenance of international standards in the wine sector.