- გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ბრძანებით დამტკიცდა სამეწარმეო ვენახის გაშენების წესი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ბრძანებით დამტკიცდა სამეწარმეო ვენახის გაშენების წესი
დოკუმენტი განსაზღვრავს სამეწარმეო ვენახის გაშენებასა და აღდგენა-განახლებასთან დაკავშირებულ პრინციპებს და პირობებს.
სამეწარმეო ვენახის გაშენება მოიცავს დაგეგმვას, ჯიშებისა და საძირეების შერჩევას, ნიადაგის მომზადებას, ნერგების დარგვას და ვენახის მოვლისა და განვითარებისთვის საჭირო სხვა აგროტექნიკურ ღონისძიებებს, რომლებიც უზრუნველყოფს ვენახის შესაბამის პროდუქტიულობას.
სამეწარმეო ვენახის აღდგენა/განახლება მოიცავს არსებული ვაზის არანაკლებ 50%-ის გამორგვა-ჩანაცვლებას; ასევე გახშირებას, გადამყნობას სხვა ჯიშებით;
თანხმობის მიღებისათვის განმცხადებელმა ღვინის ეროვნულ სააგენტოში უნდა წარმოადგინოს სამეწარმეო ვენახის გაშენების წესით განსაზღვრული დოკუმენტაცია. (https://wine.gov.ge/Ge/Files/Download/15604)
სააგენტო უფლებამოსილია სამეწარმეო ვენახის გაშენების თაობაზე არ გასცეს თანხმობა, თუ განმცხადებელი ვერ წარადგენს ამ წესით განსაზღვრულ სრულ დოკუმენტაციას ან წარმოდგენილი დოკუმენტები არ შეესაბამება ამ წესის დადგენილ მოთხოვნებს.
აღსანიშნავია, რომ „ვაზისა და ღვინის შესახებ კანონში“ შესული ცვლილებებით, 2026 წლის 1 მაისიდან, სამეწარმეო ვენახის გაშენება შესაძლებელი იქნება მხოლოდ ღვინის ეროვნული სააგენტოს წერილობითი თანხმობის საფუძველზე.
საკანონმდებლო ცვლილებების მიზანია საერთაშორისო ბაზრებზე მაღალი ხარისხის ღვინის წარდგენა, რომელიც იწარმოება მაღალი ხარისხის ყურძნისგან.

The Order of the Minister of Environmental Protection and Agriculture approved the Rules for Cultivating a commercial vineyard.
27.04.2026
The document defines the principles and conditions related to the cultivation and restoration-renewal of a commercial vineyard.
The cultivation of a commercial vineyard includes planning, selection of varieties and rootstocks, soil preparation, planting seedlings, and other agrotechnical measures necessary for the care and development of the vineyard, which ensure appropriate productivity.
The restoration/renewal of a commercial vineyard includes the planting-replacement of at least 50% of the existing vines, as well as the frequenting, grafting with other varieties.
In order to obtain approval, the applicant must submit to the National Wine Agency the documentation specified in the Rules for Cultivating a commercial Vineyard. (https://wine.gov.ge/Ge/Files/Download/15604)
The Agency is authorised to refuse to grant permission for the cultivation of a commercial vineyard if the applicant fails to submit the complete documentation specified in this Rule or the submitted documents do not comply with the requirements set forth in this Rule.
.It is noteworthy that with the amendments to the “Law on Vine and Wine”, from May 1, 2026, the cultivation of a commercial vineyard will be possible only on the basis of the written consent of the National Wine Agency. The goal of the legislative amendments is to present high-quality wine, produced from high-quality grapes, to international markets.