ქართული ღვინის წარდგენა სლოვენიაში, ქარვისფერი ღვინოების ფესტივალზე „Orange Wine Festival“ გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით, ქართული ღვინის მწარმოებელი 10 კომპანია სლოვენიის რესპუბლიკის ქალაქ იზოლაში გამართულ ქარვისფერი ღვინოების საერთაშორისო ფესტივალში Orange Wine Festivalმონაწილეობდა.
ფესტივალი Orange Wine Festival“ 2012 წელს დაარსდა და ის წლის განმავლობაში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში იმართება.
გამოფენას ტრადიციულად ღვინის სფეროში მოღვაწე პროფესიონალები, სომელიეები, იმპორტიორები, დისტრიბუტორები, HoReCa და მედია სექტორის წარმომადგენლები, დაესწრნენ. გამოფენის ფარგლებში გაიმართა დეგუსტაციები და ასევე დისკუსიები მსოფლიო ღვინის ინდუსტრიის განვითარების შესაძლებლობებსა და პერსპექტივებზე.
საერთაშორისო ფესტივალში ქართული ღვინის მარნების მონაწილეობა შესაძლებლობას იძლევა, რომ ქართული ღვინო ფართო მასშტაბით წარმოჩინდეს როგორც მომხმარებლების, ისე ღვინის საერთაშორისო ექსპერტებისა და ღვინით ვაჭრობის სფეროს წარმომადგენლების წინაშე.
ფესტივალს 90-მდე ღვინის მწარმოებელი დაესწრო შემდეგი ქვეყნებიდან: საქართველო, სლოვენია, სლოვაკეთი, იტალია, ჩეხეთი, ხორვატია, ავსტრია, სერბეთი, უნგრეთი და ბულგარეთი.
ქართველმა მეწარმეებმა მხარდაჭერა სლოვენიის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოსგანაც მიიღეს.
აღსანიშნავია, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და ცნობადობის ამაღლება წარმოადგენს. სააგენტო ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის ფარგლებში, ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, სარეკლამო-მარკეტინგულ კამპანიებს აშშ-ში, ევროპისა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნებში ინტენსიურად ახორციელებს.

Georgian wine presented at the Orange Wine Festival in Slovenia
With the financial and organizational support of the National Wine Agency, 10 Georgian wine-producing companies participated in the Orange Wine Festival, an international festival of amber wines, held in the city of Izola, Republic of Slovenia.
The Orange Wine Festival was founded in 2012 and is held in various countries around the world throughout the year.
The exhibition was traditionally attended by professionals working in the wine industry, sommeliers, importers, distributors, HoReCa and media representatives. Tastings and discussions on the development opportunities and prospects of the global wine industry were held within the exhibition.
The participation of Georgian wine cellars in the international festival provides an opportunity for Georgian wine to be widely presented to consumers, international wine experts, and representatives of the wine trade.
The festival was attended by about 90 wine producers from the following countries: Georgia, Slovenia, Slovakia, Italy, Czech Republic, Croatia, Austria, Serbia, Hungary and Bulgaria.
Georgian entrepreneurs also received support from the Embassy of Georgia in the Republic of Slovenia.
It is worth noting that one of the National Wine Agency's main directions of activity is the promotion and awareness-raising of Georgian wine on international markets. As part of its promotion of Georgian wine, the agency is intensively implementing advertising and marketing campaigns in the USA, Europe, and Southeast Asian countries to diversify markets.