ქართულ ღვინის შესახებ სტატია ამერიკულ გამომცემლობაში „The Wine Palate“ გამოქვეყნდება
ღვინის ეროვნულ სააგენტოსა და ამერიკულ კომპანიასთან „Big Sky Ranch Inc” თანამშრომლობის ფარგლებში, საქართველოს ამერიკელი ღვინის მაგისტრი ლისა პეროტი-ბრაუნი (Lisa Perrotti-Brown) ეწვია, რომელიც  ქართულ ღვინოსა და მეღვინეობაზე სტატიას  ამერიკულ  გამომცემლობისთვის „The Wine Palate“ მოამზადებს.
ლისა პეროტი-ბრაუნი ქართული ღვინის მწარმოებელ მარნებსა და კომპანიებს კახეთში ესტუმრა, ადგილზე დააგემოვნა მრავალფეროვანი ქართული ღვინოები, გაეცნო ღვინის დაყენების ქართულ ტექნოლოგიებს.
თბილისში, ორი დღის განმავლობაში, სპეციალურ დეგუსტაციაზე ლისა პეროტი-ბრაუნმა სხვადასხვა ღვინის კომპანიის 100-მდე ღვინო დააგემოვნა. ღვინის მაგისტრის მიერ შერჩეულ ღვინოებზე შეფასებები მიმდინარე წლის შემოდგომაზე გამოქვეყნდება „The Wine Palate“-ის სტატიაში. ცნობილ ამერიკელ ღვინის მაგისტრთან თანამშრომლობის მიზანია,  ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის გაზრდა ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
ვიზიტის ფარგლებში, ამერიკელი ღვინის მაგისტრი ასევე შეხვდა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარეს, ლევან მეხუზლას, რომელთანაც  სპეციალური ინტერვიუ ჩაწერა ქართული მეღვინეობის კულტურისა და დარგის ამჟამინდელი მდგომარეობის შესახებ.
„ეს საქართველოში ჩემი მე-3 ვიზიტია; პირველად 12 წლის წინ ვიყავი. მას შემდეგ, რაც პირველად ვეწვიე საქართველოს, ვფიქრობ, რომ ქართულმა ღვინოებმა დიდი გზა გაიარა, საგრძნობლად განვითარდა და უფრო მეტად საერთაშორისო გემოვნებაზე ორიენტირებული სტილები შეიმუშავა. საწარმოების სანიტარიული პირობები, მათ შორის, როგორ იწმინდება ჭურჭელი, ასევე ღვინის დამზადების პროცესიც, საგრძნობლად გაუმჯობესდა. ძალიან ბევრი მშვენიერი, ნათელი, სუფთა, გამომსახველი ღვინო იწარმოება საქართველოში ადგილობრივი ყურძნის ჯიშებისგან, რაც მიმაჩნია რომ მართლაც ძალიან შთამბეჭდავია“, - აღნიშნა ლისა პეროტი-ბრაუნმა.
ონლაინ გამოცემა „The Wine Palate“ (ღვინის გემო) მოიცავს ექსპერტების მიერ შეფასებული ღვინოების მონაცემთა ბაზას მთელი მსოფლიოდან,  განახლებადი ახალი მიმოხილვებით. საიტი შექმნილი,  რათა დაეხმაროს მომხმარებლებს, ადვილად იპოვონ სასურველი ღვინოების სტილი და, ამავდროულად, გაიუმჯობესოს ღვინის დაგემოვნების გამოცდილება. ლისა პეროტი-ბრაუნი ძირითადად ამერიკულ და ბორდოს ღვინოებს, ასევე, შამპანურს მიმოიხილავს, რასაც შემოდგომაზე ქართული ღვინოებიც დაემატება. ღვინის მაგისტრი ლისა პეროტი-ბრაუნი ღვინის ინდუსტრიაში 25 წელზე მეტია მოღვაწეობს.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ საექსპორტო ბაზარს წარმოადგენს. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2013 წლიდან განხორციელებულმა მიზანმიმართულმა მარკეტინგულმა აქტივობებმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი აშშ-ში ქართული ღვინის ცნობადობის და ექსპორტის ზრდას.

An Article About Georgian Wine to Be Published in the American Magazine “The Wine Palate”
Within the framework of cooperation between the National Wine Agency of Georgia and the American company „Big Sky Ranch Inc“., renowned American Master of Wine Lisa Perrotti-Brown visited Georgia. She will prepare an article on Georgian wine and winemaking for publication in the American magazine „The Wine Palate.“
Lisa Perrotti-Brown visited various Georgian wineries and producers in Kakheti, where she sampled a wide range of Georgian wines and gained insight into traditional Georgian winemaking techniques.
During her two-day stay in Tbilisi, she participated in a special tasting event, where she sampled nearly 100 wines from different producers. Her reviews and evaluations of the selected wines will be published this autumn in „The Wine Palate.“ The collaboration with this prominent American wine expert aims to promote and increase awareness of Georgian wine in the United States.
During the visit, the American Master of Wine also met with Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, with whom she recorded a special interview about the culture of Georgian winemaking and the current state of the sector.
“This is my third visit to Georgia; the first time I came here was 12 years ago. Since then, I believe Georgian wines have made significant progress. They have significantly developed styles that are more internationally appealing. The sanitary conditions at wineries—including how vessels are cleaned—as well as the winemaking processes themselves, have significantly improved. Today, Georgia produces many beautiful, bright, clean, expressive wines made from local grape varieties, which I find truly impressive,” noted Lisa Perrotti-Brown.
The online publication “The Wine Palate” features a database of wines rated by experts from around the world, regularly updated with new reviews. The site is designed to help consumers easily discover the styles of wine they prefer and to enhance their wine-tasting experience. Lisa Perrotti-Brown mainly reviews American and Bordeaux wines, as well as Champagne, and this autumn, Georgian wines will be added to her portfolio. She has been active in the wine industry for more than 25 years.
The United States is one of the strategic export markets for Georgian wine. Since 2013, targeted marketing efforts supported by the National Wine Agency have significantly contributed to raising awareness and increasing exports of Georgian wine in the U.S.