- „ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში თანადაფინანსება ცხრა კომპანიამ მიიღო
„ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში თანადაფინანსება ცხრა კომპანიამ მიიღო
ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის და პრიორიტეტული საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, საქართველოს მთავრობამ 2021 წლის სექტემბერში „ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამა“ დაამტკიცა.
პროგრამას სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კოორდინაციით ახორციელებს.
ღვინის ეროვნული სააგენტო მარკეტინგული ხარჯების თანადაფინანსებას მხოლოდ იმ კომპანიებისთვის ახორციელებს, რომლებიც ექსპორტს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში (გარდა დსთ-ს და სუამ-ის ქვეყნებისა), პრიორიტეტულ ბაზრებზე ახორციელებენ.
აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, 2025 წელს, თანადაფინანსების სახით, ჯამურად, 692.969 ლარი მიიღო ქართული ღვინის მწარმოებელმა ცხრა კომპანიამ: „ჯიველი“, „ვილა მოსავალი“, „თელიანი ველი“, „ვაზისუბნის მამული“, „მეღვინეობა ჩელთი“, „კახური ტრადიციული მეღვინეობა“, „დუგლაძეების ღვინის კომპანია“, „თიკო ისთეით“ და „მეღვინეობა შუმი“.
პროგრამის პირობების თანახმად, აღნიშნულმა კომპანიებმა, მიზანმიმართული მარკეტინგული ღონისძიებების შედეგად, 2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, ექსპორტის მოცულობა გაზარდეს ამერიკის, ევროპისა და აზიის ბაზრების მიმართულებით.

Under the state program "Supporting the Promotion of Georgian Wine," co-financing was awarded to nine companies.
15.05.2025
In September 2021, the Government of Georgia approved the state program “Supporting the Promotion of Georgian Wine” with the aim of increasing the export potential of Georgian wine and diversifying priority export markets.
The program is implemented by the Legal Entity of Public Law (LEPL) National Wine Agency under the coordination of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The National Wine Agency provides co-financing of marketing expenses only to companies that export to various countries worldwide—excluding CIS and GUAM member states—and target priority export markets.
Within the framework of this program, in 2025, a total of GEL 692,969 was allocated as co-financing to nine Georgian wine-producing companies: Jiveli, Villa Mosavali, Teliani Valley, Vazisubani Estate, Chelti Winery, Kakhuri Traditional Winemaking, Dugladze Wine Company, Tiko Estate, and Shumi Winery.
According to the terms of the program, as a result of targeted marketing activities, the participating companies increased their export volumes to the American, European, and Asian markets in 2024 compared to 2023.
Last year, five companies received co-financing under the program, with a total amount of GEL 243,281.28.