პოპულარული ამერიკული ღვინის გამოცემა „Wine Spectator“ ქართულ ღვინოზე სტატიებს აქვეყნებს
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერითა და სააგენტოს კონტრაქტორი ამერიკული მარკეტინგული კომპანიის Colangelo & Partnersორგანიზებით, ერთ-ერთი ყველაზე კომპეტენტური და ავტორიტეტული ამერიკული ღვინის ჟურნალის Wine Spectatorმარტის ბეჭდურ ნომერში ქართულ ღვინოზე სამი სტატია გამოქვეყნდება.
საქართველო ჟურნალის ყდაზეა წარმოდგენილი და ეთმობა ერთი სრული სარეკლამო გვერდი, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ამერიკის სტრატეგიულ ბაზარზე ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის ზრდისთვის. ჟურნალის ონლაინ ვერსია უკვე ხელმისაწვდომია.
პირველი სტატია საქართველო ყურადღების ცენტრში“ ქართულ ღვინის მიმოხილვას ეძღვნება.
ქართული ღვინოები ახალ ეტაპს გადიან. აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყანა, ღვინის სამშობლო 8000 წლიანი ღვინის კულტურით, ტურიზმის მნიშვნელოვანი ზრდით სარგებლობს, ხოლო მისი ადგილობრივი ყურძნის ჯიშების ფართო ასორტიმენტი, გამორჩეული მეღვინეობის სტილი და გულიანი სამზარეულო ნაყოფიერ ნიადაგს ქმნის თავგადასავლების მოყვარულთათვის“, - აღნიშნულია სტატიაში.
სტატიის ავტორი, ჟურნალის უფროსი რედაქტორი ჯეიმს მოლსვორთი (James Molesworth) ასევე საუბარობს Apple TV-ზე, EMMY-ის მფლობელი მრავალენოვანი სერიალის „DROPS OF GOD“ მეორე სეზონზე, სადაც ქართული ღვინო ყურადღების ცენტრშია. იხ. ლინკი :
მეორე სტატია სათაურით სუფრა“ ქართულ სუფრასა და გასტრონომიას ეძღვნება. სტატიის ავტორია ჯულია ლარსონი (Julia Larson) და მასში ყურადღება გამახვილებულია ქართულ სამზარეულოსა და კერძებზე, ასევე, სუფრის კულტურის მნიშვნელობაზე. იხ. ლინკი:
მესამე სტატიაში წარმოდგენილია ქართული ღვინოების მიერ მიღებული ქულები. ჯეიმს მოლსვორთმა (James Molesworth) დეგუსტაციისთვის 56 ქართული ღვინო შეარჩია, საიდანაც უმაღლესი შეფასება 93 ქულა ანდრის ღვინოს“ ღვინომ ხიხვი კახეთი 2023“ მიიღო. 23 მწარმოებლის 56 ღვინიდან 18-მა Wine Spectator-ის 100-ქულიანი შეფასების სისტემიდან 90 ან 90-ზე მეტი ქულა მიიღო, რაც შესანიშნავი შედეგია. იხ. ლინკი:
Wine Spectator“ 1976 წლიდან გამოდის და ამერიკული ღვინის მიმართულებისა და ცხოვრების სტილის ერთ-ერთ ყველაზე გავლენიან და პოპულარულ გამოცემად მიიჩნევა ღვინის ენთუზიასტებსა და პროფესიონალებში. მისი ბეჭდური ტირაჟი 400 ათასს აღწევს, ხოლო ონლაინ გამოცემებისა და სხვადასხვა პლატფორმების ჩათვლით, მკითხველთა რაოდენობა 3 მილიონამდეა. აღნიშნულ ჟურნალში ქართული ღვინის შესახებ სტატია, ბოლო 14 წლის განმავლობაში, პირველად დაიბეჭდა.

With the financial support of the National Wine Agency and the organization of the Agency's contractor American marketing company "Colangelo & Partners", three articles on Georgian wine will be published in the March print issue of one of the most competent and authoritative American wine magazines, "Wine Spectator".
Georgia is featured on the cover of the magazine and is given a full advertising page, which is particularly important for the promotion and awareness of Georgian wine in the strategic American market. The online version of the magazine is now available.
The first article, “Georgia in the Spotlight,” is dedicated to a review of Georgian wine.
The wines of Georgia seem to be having a moment. The Eastern European country is benefiting from a notable increase in tourism to the home of an 8,000-year-old wine culture, while its wide range of indigenous grape varieties, distinctive winemaking style and hearty cuisine provide fertile territory for adventurous palates,” the article notes.
The author of the article, the magazine's senior editor James Molesworth, also talks about the second season of the EMMY-winning multilingual series "DROPS OF GOD" on Apple TV, where Georgian wine is in the spotlight. (https://www.winespectator.com/articles/shining-a-spotlight-on-the-wines-of-georgia-tasting-report-033126)
The second article, titledThe Supra,” is dedicated to the Georgian table and gastronomy. The author of the article is Julia Larson and focuses on Georgian cuisine and dishes, as well as the importance of the table culture. (https://www.winespectator.com/articles/the-supra-feasting-the-georgian-way-033126)
The third article presents the scores received by Georgian wines. James Molesworth selected 56 Georgian wines for tasting, of which ANDRIAS GVINO’s Khikhvi Kakheti 2023 received the highest score of 93. 18 of the 56 wines from 23 producers received 90 or more points on Wine Spectator’s 100-point rating system, which is an excellent result (https://www.winespectator.com/articles/alphabetical-guide-to-georgian-wine-033126).
Wine Spectator has been published since 1976 and is considered one of the most influential and popular publications on American wine and lifestyle among wine enthusiasts and professionals. Its print-run reaches 400,000, and including online publications and various platforms, the number of readers is up to 3 million. This is the first time in 14 years that an article about Georgian wine has been published in this magazine.