- ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერითა, ქართული ღვინის წარდგენა აშშ-ში, ფესტივალზე „Food and Wine Classic Aspen” გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერითა, ქართული ღვინის წარდგენა აშშ-ში, ფესტივალზე „Food and Wine Classic Aspen” გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერითა და სააგენტოს კონტრაქტორი ამერიკული მარკეტინგული კომპანიის „Colangelo & Partners” ორგანიზებით, ქართული ღვინის წარდგენა აშშ-ში, კოლორადოს შტატში, ქალაქ ასპენში ყოველწლიურ ფესტივალზე „Food and Wine Classic Aspen 2026” გაიმართა.
ფესტივალის ათასობით სტუმარს შესაძლებლობა მიეცა, ქართულ სტენდზე 12 დასახელების ღვინო დაეგემოვნებინა.
სამდღიანი ფესტივალის ფარგლებში, ჩატარდა ქართული ღვინის პროფესიული პრეზენტაცია-დეგუსტაცია „8’000 Years in 8 Glasses“, რომელსაც კომერციული სექტორის წარმომადგენლები და მომხმარებლები დაესწრნენ. დეგუსტაციას ამერიკელი სომელიე, ღვინის ჟურნალისტი ერიკ სეგელბაუმი (Eric Segelbaum) უძღვებოდა. ქართული ღვინო ასევე წარდგენილი იყო ორ მასტერკლასზე, რომელიც ღვინის სფეროში ერთ-ერთმა ყველაზე გავლენიანმა ჟურნალისტმა და ექსპერტმა ვანდა მენმა (Wanda Mann) ჩაატარა.
ფესტივალის ერთ-ერთი სპონსორი ღვინის ეროვნული სააგენტო იყო.
„ასპენის ფესტივალში მონაწილეობა მნიშვნელოვანია ქართულ ღვინოზე მოთხოვნის ზრდისთვის. აშშ-ის ღვინის ბაზარზე მაღალია როგორც ხარისხის მოთხოვნები, ისე კონკურენციის დონე. ბოლო წლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით განხორციელებულმა არაერთმა მარკეტინგულმა ღონისძიებამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი ქართული ღვინის ცნობადობის ზრდას ამერიკის ბაზარზე, რომელიც ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთ ყველაზე მაღალფასიან სეგმენტს წარმოადგენს, სადაც ერთი ლიტრი ქართული ღვინის საშუალო საექსპორტო ფასი დაახლოებით 6 აშშ დოლარს შეადგენს“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილემ, თამთა ყველაიძემ.

- Georgian Wine Showcased at the Food & Wine Classic Aspen with the Support of the National Wine Agency
Georgian Wine Showcased at the Food & Wine Classic Aspen with the Support of the National Wine Agency
With the support of National Wine Agency of Georgia and organized by the Agency’s U.S. marketing contractor, Colangelo & Partners, Georgian wine was showcased at the annual Food & Wine Classic Aspen 2026 festival in Aspen, Colorado, USA.
Thousands of festival attendees had the opportunity to taste 12 different Georgian wines at the Georgian wine stand.
As part of the three-day festival, a professional Georgian wine presentation and tasting - “8,000 Years in 8 Glasses” was held for commercial sector representatives and consumers. The tasting was led by American sommelier and wine journalist Eric Segelbaum. Georgian wine was also featured in two masterclasses conducted by one of the wine industry’s most influential journalists and experts, Wanda Mann.
The National Wine Agency was one of the sponsors of the festival.
“Participation in the Aspen festival is important for increasing demand for Georgian wine. The U.S. wine market is characterized by both high quality standards and intense competition. In recent years, numerous marketing activities implemented with the support of the National Wine Agency have significantly contributed to raising awareness of Georgian wine in the American market, which represents one of the highest-value export segments for Georgian wine where the average export price of Georgian wine is approximately USD 6 per liter,” said Tamta Kvelaidze, Deputy Chairman of the National Wine Agency.
The National Wine Agency carries out its Georgian wine marketing campaign in the United States in cooperation with Colangelo & Partners, one of the country’s leading marketing agencies. As part of the campaign, wine seminars and tastings are organized in various U.S. cities for wine professionals and trade representatives; Georgian wine is presented at international exhibitions; and wine tours to Georgia are arranged for members of the media, sommeliers, and sales professionals. These activities contribute to increasing awareness and promoting Georgian wine in the U.S. market.