- 2026 წლის შვიდ თვეში ღვინის ხარისხის კონტროლის ფარგლებში 200-მდე კომპანია და ობიექტი შემოწმდა
საქართველოში წარმოებული ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლის ფარგლებში, მიმდინარე წლის შვიდ თვეში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს შესაბამისმა სამსახურებმა და საერთაშორისო აუდიტორულმა კომპანიებმა ინსპექტირება 200-მდე კომპანიასა და ობიექტზე განახორციელეს. გასულ წლებთან შედარებით, დარღვევების რაოდენობა შემცირებულია, რაც ღვინის ხარისხის კონტროლის სისტემის ეფექტიანობაზე მიუთითებს.
საქართველოში წარმოებული ალკოჰოლიანი სასმელების კონკურენტუნარიანობის ზრდის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თანამშრომლები ქართული ღვინისა და სხვა ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლს რეგულარულად ახორციელებენ.
მიმდინარე წლის შვიდ თვეში, 41 კომპანიაში განხორციელდა 181 საინსპექციო კონტროლი, რომლის მიზანია სერტიფიცირებისთვის წარდგენილი ალკოჰოლიანი სასმელების ნიმუშების ლოტებთან შესაბამისობის დადგენა. აღებული 479 ნიმუშიდან დარღვევა გამოვლინდა 4 კომპანიის 9 ნიმუშში.
სახელმწიფო ზედამხედველობის ფარგლებში, 5 კომპანიაში განხორციელდა 15 შემოწმება, რომლის მიზანი საწარმოებში ღვინის ტექნოლოგიური პროცესის საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნებთან შესაბამისობის შეფასებაა. აღებული 31 ნიმუშიდან დარღვევა არც ერთ შემთხვევაში არ გამოვლენილა.
შიდა ბაზრის კონტროლის ფარგლებში, შემოწმდა 79 ობიექტი, სადაც დარღვევა 43 კომპანიის 63 ნიმუშში დაფიქსირდა.
გაფორმების ეკონომიკურ ზონაში საერთაშორისო აუდიტორული კომპანიების „Bureau Veritas“ და „SGS“ მიერ ინსპექტირება 60 კომპანიაში განხორციელდა. აღებული 223 ნიმუშიდან დარღვევა 7 კომპანიის 11 ნიმუშში გამოვლინდა.

During the first seven months of 2026, nearly 200 companies and facilities were inspected within the framework of wine quality control
07.08.2026
As part of the quality control of alcoholic beverages produced in Georgia, relevant services of the National Wine Agency and international auditing companies conducted inspections at nearly 200 companies and facilities during the seven months of the current year. Compared to previous years, the number of violations has decreased, indicating the effectiveness of the wine quality control system.
To increase the competitiveness of alcoholic beverages produced in Georgia, employees of the National Wine Agency regularly carry out quality control of Georgian wine and other alcoholic beverages.
During the first seven months of the current year, 181 inspections were carried out across 41 companies, aiming to determine the compliance of alcoholic beverage samples submitted for certification with their respective lots. Out of 479 samples taken, violations were detected in 9 samples from 4 companies.
Within the framework of state supervision, 15 inspections were conducted across 5 companies to assess the compliance of the wine production processes in the facilities with the requirements established by Georgian legislation. Out of 31 samples taken, no violations were detected in any case.
As part of domestic market control, 79 facilities were inspected, where violations were recorded in 63 samples from 43 companies.
In the Customs Clearance Zone, inspections were carried out across 60 companies by the international auditing companies: “Bureau Veritas” and “SGS”. Out of 223 samples taken, violations were identified in 11 samples from 7 companies.