ღვინის ეროვნული დღის ფარგლებში თბილისში, ახალგაზრდობის ეროვნულ სასახლეში კონფერენცია იმართება
კონფერენციის მონაწილეები პროგრამის „ქართული ვაზისა და ღვინის კულტურის სამეცნიერო კვლევა“ მიმდინარეობას და სამომავლო გეგმებს განიხილავენ, რომლის ფარგლებშიც 2017 წელს საერთაშორისო სამეცნიერო საზოგადოებამ აღიარა, რომ საქართველო ღვინის სამშობლოა.
ღონისძიების ფარგლებში ასევე განიხილება მსოფლიო გლობალური ღვინის სექტორის მდგომარეობა, გამოწვევები და ბაზრების სპეციფიკა.
კონფერენციის მუშაობაში საქართველოს ღვინის ინდუსტრიის წარმომადგენლები,  მეცნიერები, ქართველი და უცხოელი ღვინის პროფესიონალები მონაწილეობენ, მათ შორის, ვაზისა და ღვინის საერთასორისო ორგანიზაციის (OIV) გენერალური დირექტორი, ჯონ ბარკერი, „ქართული ვაზისა და ღვინის კულტურის კვლევის სამეცნიერო პროექტის“ ხელმძღვანელი, პროფესორი დავით მაღრაძე, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დირექტორი,  აკადემიკოსი დავით ლორთქიფანიძე, ტორონტოს უნივერსიტეტი პროფესორი სტივენ ბატიუკი, მილანის უნივერსიტეტის პროფესორი გაბრიელე კოლა, გეიზენჰაიმის უნივერსიტეტს პროფესორი გერგელი სოლნოკი, ღვინის მაგისტრები დებრა მეიბურგი, ლისა პეროტი, კონტსანტინ ბაუმი, ღვინის ექსპერტი და მწერალი რობერტ ჯოზეფი  და სხვები.
კონფერენცია საქართველოს პრეზიდენტმა, მიხეილ ყაველაშვილმა გახსნა.
ღონისძიების მონაწილეებს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი და  ვაზისა და ღვინის საერთასორისო ორგანიზაციის (OIV) გენერალური დირექტორი, ჯონ ბარკერი მიესალმნენ.

- Conference Held at the National Youth Palace in Tbilisi Within the Framework of National Wine Day
Participants of the conference are discussing the progress and future plans of the scientific programme “Research on Georgian Vine and Wine Culture”, within the framework of which the international scientific community recognised Georgia as the cradle of wine in 2017.
The conference agenda also includes discussions on the current state of the global wine sector, existing challenges, and the specific characteristics of international wine markets.
The conference brings together representatives of the Georgian wine industry, scientists, and Georgian and international wine professionals, including Director General of the International Organisation of Vine and Wine (OIV) John Barker; Head of the Scientific Project “Research on Georgian Vine and Wine Culture”, Professor David Maghradze; Director General of the Georgian National Museum, Academician David Lortkipanidze; Professor University of Toronto Stephen Batiuk; Professor University of Milan Gabriele Cola; Professor of Geisenheim University Gergely Szolnoki; Masters of Wine Debra Meiburg, Lisa Perrotti-Brown and Konstantin Baum; wine expert and author Robert Joseph, and others.
The conference was officially opened by the President of Georgia, Mikheil Kavelashvili.
Participants of the event were welcomed by Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze, Minister of Environmental Protection and Agriculture David Songulashvili, and Director General of the International Organisation of Vine and Wine (OIV) John Barker.