- ღვინის ეროვნული სააგენტო ქართული ღვინისა და სხვა ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლს რეგულარულად ახორციელებს
ღვინის ეროვნული სააგენტო ქართული ღვინისა და სხვა ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლს რეგულარულად ახორციელებს
საქართველოში წარმოებული ალკოჰოლიანი სასმელების ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზრებზე კონკურენტუნარიანობის ზრდის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს შესაბამისი სამსახურები ქართული ღვინისა და სხვა ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლს რეგულარულად ახორციელებენ.
მიმდინარე წლის 6 თვეში, სახელმწიფო კონტროლი და სახელმწიფო ზედამხედველობა, რაც საწარმოებში ღვინის ტექნოლოგიური პროცესის საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან შესაბამისობის დადგენას გულისხმობს, 31 კომპანიაში განხორციელდა. აღებულ 173 ნიმუშში, დარღვევა აღმოჩნდა 12-ში.
საანგარიშო პერიოდში, ინსპექტირება 44 კომპანიაში განხორციელდა, აღებული 233 ნიმუშიდან დარღვევა აღმოჩნდა 30-ში. უარი სერტიფიკატის გაცემაზე ეთქვა 12 კომპანიას. ამასთან ერთად, საერთაშორისო აუდიტორული კომპანიების „SGS“ და „Bureau Veritas” მიერ გაფორმების ეკონომიკურ ზონაში ინსპექტირება 83 კომპანიის პროდუქციაზე განხორციელდა. აღებული 280 ნიმუშიდან დარღვევა აღმოჩნდა 12-ში. სერტიფიკატი გააუქმდა 12 კომპანიას. ინსპექტირების პროცესი სერტიფიცირებისათვის წარდგენილი ალკოჰოლიანი სასმელის ნიმუშის ლოტთან შესაბამისობის დადგენას გულისხმობს.
საექსპორტო ალკოჰოლური სასმელების ორგანოლეპტიკური ტესტირების მიზნით, 143 დეგუსტაცია ჩატარდა. სულ შემოვიდა 6274 ნიმუში, აქედან 204 ნიმუში შეფასდა უარყოფითად, დანარჩენი დადებითად.

The National Wine Agency regularly carries out the quality control of Georgian wine and other alcoholic beverages.
25.07.2023
In order to increase the competitiveness of alcoholic beverages produced in Georgia on the local and international markets, the relevant offices of the National Wine Agency regularly monitor the quality of Georgian wine and other alcoholic beverages.
During the six months of the current year, state control and state supervision was carried out in 31 companies, which refers to determining the compliance of the technological process of wine in wine-making companies with the requirements defined by Georgian legislation. Out of 173 samples taken, a violation was found in 12.
In the reporting period, inspections were carried out in 44 companies, violations were found in 30 out of the 233 samples taken. Certificates were refused to 12 companies. In addition, the international auditing companies "SGS" and "Bureau Veritas" inspected the products of 83 companies in the economic zone of registration. Violation was found in 12 out of the 280 samples taken. The certificates were revoked for 12 companies. The inspection process refers to determining the compliance of the alcoholic beverage sample submitted for certification with the lot.
During the reporting period, 143 tastings were held for the purpose of organoleptic testing of export alcoholic beverages. In total 6274 samples were submitted, out of which 204 samples were assessed as negative, the rest as positive.