- With the support of the National Wine Agency, 10 Georgian wine-producing companies participated in the "Fine Wine Hotel Exhibition" held in Chengdu, People's Republic of China.
With the support of the National Wine Agency, 10 Georgian wine-producing companies participated in the "Fine Wine Hotel Exhibition" held in Chengdu, People's Republic of China.
25.03.2025
As part of the exhibition, a Georgian wine tasting seminar was also held, hosted by Master of Wine Fong Walker. The event was attended by around 100 guests, including wine professionals, importers, and representatives from the HoReCa sector.
One of the main directions of the National Wine Agency's activities is the diversification of export markets for Georgian wine.
The participation of Georgian companies in the exhibition with the support of the National Wine Agency will help increase the awareness of Georgian wine, search for new partners, and strengthen export positions. It is noteworthy that China is one of the prominent strategic markets for Georgian wine, where a marketing campaign has been actively carried out since 2013.