იაპონიაში ქართული ღვინის მასშტაბური წარდგენა გაიმართა
ტოკიოში გამართულ ღონისძიებას საქართველოს სრულუფლებიანი და საგანგებო ელჩი იაპონიაში ლევან ცინცაძე და ჰაცუ ბაშუს ტურნირის ქართველი გამარჯვებული, სუმოისტი ლევან გორგოძე, იგივე ტოჩინოშინი ესტუმრნენ. მათ იაპონელ პროფესიონალებთან ერთად შესაძლებლობა მიეცათ გაცნობოდნენ ქართულ ღვინოებს. ტოჩინოშინის სტუმრობა გამოფენის ორგანიზატორებისა და მონაწილეებისთვის დიდი სიურპრიზი აღმოჩნდა.
ტოკიოსა და ოსაკაში გამართულ ღონისძიებებში ჯამში 35 ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიის 100-მდე დასახელების ღვინო იყო წარდგენლი. ქართული ღვინის პრეზენტაცია-სემინარს ტოკიოში 350, ხოლო ოსაკაში 300-მდე ღვინის პროფესიონალი დაესწრო: დისტრიბუტორები, იმპორტიორები, სომელიეები, რესტორატორები და ა.შ.
დეგუსტაციებს ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი, ღვინის მაგისტრი კენიჩი ოჰაში უძღვებოდა. კენიჩი ოჰაში ერთადერთი ღვინის მაგისტრია იაპონიაში და იგი წარმოადგენს სააგენტოს კონტრაქტორ მარკეტინგულ კომპანია „Red Bridge“-ს, რომელიც ქართული ღვინისა და მეღვინეობის შესახებ მარკეტინგულ და სარეკლამო კამპანიას იაპონიაში 2017 წლიდან ახორციელებს.
ქართული ღვინის ექსპორტს იაპონიაში დიდი პოტენციალი აქვს, და ისევე როგორც მთლიანად აღმოსავლეთ აზიის რეგიონი, იაპონია ქართული ღვინის მზარდ საექსპორტო ბაზარს წარმოადგენს. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, მიმდინარე წელს ქართული ღვინის კომპანიები  წარმოდგენილი იქნება იაპონიის მასშტაბურ გამოფენებზე „Wine & Gourmet Show“ და ,,FOODEX JAPAN“, ასევე სპეციალიზირებულ დეგუსტაციებზე იაპონიის სხვადასხვა ქალაქებში.
ამასთან ერთად, ტოკიოში სასტუმრო “Conrad Tokyo“-ში საერთაშორისო კონკურსი „Japan Wine Challenge“-ის მე-20 საზეიმო დაჯილდოების ღონისძიება და გალა ვახშამი გაიმართა, რომელსაც იაპონიის პრინცესა ტაკამადო დაესწრო და გამარჯვებულებს პირადად მიულოცა, რომელთა შორის იყვნენ ქართული ღვინის კომპანიების წარმომადგენლებიც.  კერძოდ, გასულ წელს გამართულ აზიის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან საერთაშორისო კონკურსში „20th Japan Wine Challenge 2017“ უმაღლესი ჯილდოები მოიპოვეს შემდეგმა ქართულმა ღვინოებმა: კომპანია „ჩიგოგიძე ვაინს“-ის „საფერავი 2015“-მა მოიპოვა კონკურსის უმაღლესი ჯილდო – პლატინის მედალი და რეგიონალური „ტროფი“, როგორც საუკეთესო წითელი ღვინო საქართველოდან. 2 ოქროს მედალი მოიპოვა „ვაზიანი კომპანის“ ხაზის „მაყაშვილის მარნის“ ღვინოებმა „მწვანე 2016“ და „ხიხვი 2016“. „ხიხვი 2016“-მა ასევე დაიმსახურა რეგიონალური „ტროფი“, როგორც საუკეთესო თეთრმა ღვინომ საქართველოდან. გალა ვახშამის ფარგლებში გაიმართა საქველმოქმედო აუქციონი. საღამოს ოფიცალური სპონსორი  „მეღვინეობა ვაზიანი“ იყო.

A Large Presentation of Georgian Wine was Held in Japan
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Japan  Levan Tsintsadze and Georgian Winner of the Hatsu Bashu Tournament, Sumoist Levan Gorgodze, the same Tochinoshin visited the event in Tokyo. They were able to get acquainted with Georgian wines together with Japanese professionals. Tochinshin's visit was a great surprise for organizers and participants of the exhibition.
In the events held in Tokyo and Osaka, 35 Georgian wine producers were presented with 100 wines. Presentation of Georgian Wine  was attended by 350 wine professionals in Tokyo and 300 in Osaka: there were distributors, importers, sommeliers, resorts, etc.
The tasting was led by the National Wine Agency contractor, master of wine  Kenichi Ohashi. Kenichi Ohashi is the only master of wine in Japan and represents the Agency contractor marketing company Red Bridge, which  has been working   in Japan  on  marketing and advertising campaign of Georgian wine and winemaking since 2017.
The export of Georgian wine has great potential in Japan, as well as the entire East-Asian region, Japan is a growing export market for Georgian wine. With the support of the National Wine Agency, Georgian wine companies will be presented in Japan's large exhibition "Wine & Gourmet Show" and "FOODEX JAPAN", as well as specialized tasting in various Japanese cities.
In addition, the 20th awarding ceremony of the International competition "Japan Wine Challenge" and the Gala Dinner was held at the Hotel "Conrad Tokyo" in Tokyo, which was attended by the Princess of Japan, Her Highness Princess  Takamado and congratulated the winners, among them were representatives of Georgian wine companies. In particular, one of the most important international competitions in Asia, the 20th Japan Wine Challenge 2017, won the following wines: "Chigogidze Wines" "Saperavi 2015" won a the highest award of the competition - Platinum Medal and regional "Trophy" "As the best red wine from Georgia. 2 gold medals won “Vaziani Company" line “Makashivli Marani” wines "Green 2016" and "Khikhvi 2016". "Khikhvi 2016" also earned a regional "Trophy" as the best white wine from Georgia. A charity auction was held during the  Gala Dinner. The oficial  sponsor of the evening was "Vaziani Winery".