საერთაშორისო ექსპერტი საქართველოს ვენახების კადასტრის შედგენაში დაეხმარება
ვენახების ეროვნული კადასტრის პროგრამის განხორციელებაში პორტუგალიელი ექსპერტი ანა ლუჟი ჩაერთო. გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (GIZ) მხარდაჭერით, ანა ლუჟი 2018-2019 წლებში ღვინის ეროვნულ სააგენტოში კონსულტანტად იმუშავებს.
ვენახების კადასტრის პროგრამა ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ 2014 წელს დაიწყო. აღნიშნული პროცესი  მაქსიმალურად უნდა ითვალისწინებდეს  საერთაშორისო  გამოცდილებასა და ჰარმონიზებული უნდა იყოს  ევროკავშირში მოქმედ კანონმდებლობასთან.
კადასტრის აღიარებული სპეციალისტი ანა ლუჟი საერთაშორისო გამოცდილებისა  და პრაქტიკული რჩევების გაზიარების მიზნით, გასულ წლებში ღვინის ეროვნულ სააგენტოს მოკლევადიანი ვიზიტებით სტუმრობდა. აღნიშნული საკონსულტაციო მისიები აღმოჩნდა პროდუქტიული და ტექნიკური გაუმჯობესების კუთხით, ღვინის ეროვნულ სააგენტოს მნიშვნელოვნად დაეხმარა ვენახების კადასტრის მიმდინარე სამუშაოების განხორციელებაში.
კადასტრის პროგრამის ფარგლებში, 2014 წლიდან დღემდე შემუშავდა საქართველოს ვენახების კადასტრის აგებისა და ფუნქციონირების კონცეფცია, დამუშავდა საკადასტრო დოკუმენტების ნაკრები,  შეირჩა მონაცემთა ელექტრონული ბაზა, სადაც თავს მოიყრის საკადასტრო ინფორმაცია;  რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში აღირიცხა 886.9 ჰა, ყვარლის მუნიციპალიტეტში 5533,4 ჰა, თელავის მუნიციპალიტეტში 5477,9 ჰა და ახმეტის მუნიციპალიტეტში  1818,2 ჰექტარი ვენახი.
საქართველოში ანალოგიური სისტემა აქამდე არ არსებობდა. კადასტრის სისტემა ეფექტურად მუშაობს ევროკავშირის ყველა იმ ქვეყანაში, სადაც მევენახეობა-მეღვინეობაა განვითარებული. საკადასტრო ბაზის არსებობა აუცილებელია ვენახების აღრიცხვიანობის მოსაწესრიგებლად, მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში გადაწყვეტილებების მისაღებად, რთველის პროცესის სწორად დასაგეგმად, ღვინის წარმოებისა და მისი მოძრაობის მონიტორინგისთვის, ზოგადად მევენახეობა-მეღვინეობის სფეროს რეგულირებისათვის.

The International Expert Will Assist Georgia in Creating The Vineyards Cadastre
Portuguese expert Ana Luzi was involved in implementing the national cadastre program of the vineyards. With the support of the German  Agency  of International Cooperation (GIZ), Anna Luzi will work as a consultant in the National Wine Agency in 2018-2019.
The National Wine Agency has started implementing the vineyard cadastre program in 2014. This process should provide international experience and should be harmonized with the current EU legislation.
Cadastre's accredited specialist Anna Luzi had short visits to the National Wine Agency in recent years to share international experience and practical advice. These advisory missions in the field of productive and technical improvement helped the National Wine Agency significantly  in the implementation of the vineyards cadastre.
Within the framework of the cadastral program, the concept of construction and functioning of Georgian vineyards cadastre has been elaborated since 2014. The cadastral documents were developed, electronic database  was selected, where cadastral information will be collected; In Racha-Lechkhumi region 886.9 ha, 5533,4 ha in Kvareli municipality, 5477,9 ha in Telavi municipality and 1818,2 ha vineyard in Akhmeta municipality were registered.
There was no similar system in Georgia before. The cadastre system works effectively in all EU countries where viticulture and winemaking is developed. The existence of cadastral base is necessary for the regulation of vineyards,  decision making in viticulture and winemaking, to properly verify the vintage process, to conduct wine production and its movement and  for general regulation of viticulture and winemaking.