უკრაინაში იმიტირებული ქართული ღვინო ამოიღეს გაყიდვებიდან
უკრაინაში იმიტირებული ქართული ღვინის პარტია გაყიდვებიდან ამოიღეს, ხოლო კანონდამრღვევი კომპანია უკრაინის ანტიმონოპოლიური სამსახურის მიერ დაჯარიმდა.
2016 წელს ღვინის ეროვნულ სააგენტოში შემოვიდა ინფორმაცია, რომ უკრაინული კომპანიები  ახდენენ ქართული ღვინის უკანონო იმიტაციას და ქართული დაცული ადგილწარმოშობის დასახელებებს უკანონოდ იყენებდნენ. კერძოდ, უკრაინის ბაზარზე რეალიზაციაში იყო არაქართული წარმოშობის ღვინოები, რომელთა ეტიკეტებზე დატანილი, საქართველოსთან და ქართულ ღვინოსთან დაკავშირებული სიმბოლოები და აღნიშვნები განაპირობებდა მომხმარებელთა შეცდომაში შეყვანას ღვინის წარმოშობის ქვეყანასთან მიმართებით. ამით, უკრაინაში ოპერირებადი კომპანიების მხრიდან არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის პირობები ექმნებოდა ქართული ღვინის მწარმოებელ  კომპანიებს,  რაც პირდაპირ ზეგავლენას ახდენს ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალზე.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით, ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ, საქართველოს მთავრობის მიერ მინიჭებული მანდატის ფარგლებში, მიმართა უკრაინის ანტიმონოპოლურ კომიტეტს, რომელმაც გამოძიება დაიწყო უკრაინული კომპანია „კამიანკა გლობალ ვაინსის“ (LLC KAMYANKA GLOBAL WINE) წინააღმდეგ.
კომიტეტის მიერ, 2017 წლის ოქტომბერში მომზადდა წინასწარი დასკვნა, სადაც აღნიშნული იყო, რომ „კამიანკა გლობალ ვაინსს“, ქართული ღვინის ეტიკეტების იმიტირებით და არასწორი ცნობების გავრცელებით შეცდომაში შეჰყავდა მომხმარებლები და ქმნიდა არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის გარემოს. შედეგად, უკრაინის ანტიმონოპოლურმა კომიტეტმა უკრაინული კომპანიის ქმედებები ცნო „არაკეთილსინდისიერი კონკურენციისგან დაცვის შესახებ“ უკრაინის კანონის დარღვევად და კომპანიას დააკისრა ჯარიმა 7 010 000 უკრაინული გრივნის ოდენობით. ამასთან ერთად, „კამიანკა გლობალ ვაინსს“ სამომავლოდაც აეკრძალა ქართულ ღვინის იმიტაციებთან დაკავშირებით  მსგავსი ქმედებების განხორციელება.
აღნიშნულით, უკრაინაში შეიქმნა პირველი პრეცედენტი ანტიმონოპოლური კომიტეტის მიერ საქართველოს საჯარო დაწესებულების სასარგებლოდ გადაწყვეტილების გამოტანასთან დაკავშირებით. ეს ფაქტორი განსაკუთრებით ყურადსაღებია იმ ბაზარზე, სადაც ქართული ღვინო მაღალი რეპუტაციით სარგებლობს.
ღვინის ეროვნული სააგენტო შემდგომშიც გააგრძელებს ქართული ღვინისა და მისი დასახელებების დაცვის მიზნით ეფექტური ღონისძიებების გატარებას საერთაშორისო ბაზარზე.

Counterfeit Georgian Wine Was Removed from Sales in Ukraine
Counterfeit Georgian wine batch  was removed from sales in Ukraine  and the offender was fined by the Ukrainian Antimonopoly Service.
In 2016, the National Wine Agency received information, that Ukrainian companies had illegally  imitated Georgian wines  and  used  Georgian protected appellation  wine names illegally. In particular, non-Georgian wines were sold in the market of Ukraine, symbols and marks of which were associated with Georgia and Georgian wine labeles on the bottles   misled the  consumers about  the country of wine origin.
This factor is particularly important in the market where Georgian wine is highly reputable. Accordingly, companies operating in Ukraine create unfair competition conditions for  Georgian wine producer fair companies and thus, directly influence the export potential of Georgian wine. With regard to this fact, the National Wine Agency, within the mandate granted by the Government of Georgia, addressed the Ukrainian Antimonopoly Committee, which initiated and launched an investigation against Ukrainian company LLC KAMIANKA GLOBAL WINE.
In October 2017, Committee prepared a preliminary report, which stated that KAMIANKA GLOBAL WINE was misleading consumers and creating unfair competition environment by imitated labelling of Georgian wine and spreading disinformation, accordingly,  it might be  imposed responsibility sanctions prescribed  by the Ukrainian legislation, including financial sanctions.
By the end of 2017 Ukrainian Antimonopoly Committee recognized the actions of the Ukrainian company as a violation of the Ukrainian law on "protection against dishonest competition" and imposed a penalty of 7 010 000 UAH. At the same time, KAMIANKA GLOBAL WINE has been banned for implementing similar actions on the imitation of Georgian wine in the future.
Thus, in Ukraine, the first precedent of making decision in favor of the Georgian public institution was made by the Antimonopoly Committee.
The National Wine Agency will continue to carry out effective measures for protection of  the Georgian wine and its varieties in the international market.