ქალაქ ბორდოში ქართული ღვინის დეგუსტაცია-პრეზენტაციები გაიმართა
საფრანგეთში, ქალაქ ბორდოში, ღვინის ცივილიზაციის მსოფლიო ცენტრში მიმდინარე გამოფენის „საქართველო - ღვინის სამშობლო" ფარგლებში, 13-დან 15 ოქტომბრის ჩათვლით, ქართული ღვინის დეგუსტაცია-პრეზენტაციები ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის გიორგი სამანიშვილის, ცნობილი ღვინის მაგისტრის ჯულია ჰარდინგის, ღვინის ექსპერტის ერვე რომას და ღვინის ეროვნული სააგენტოს სადეგუსტაციო კომისიის თავმჯდომარის ანა გოდაბრელიძის ხელმძღვანელობით გაიმართა.
დეგუსტაცია-პრეზენტაციის ღონისძიებებს 100-მდე სტუმარი - ღვინის მოყვარული და პროფესიონალი დაესწრო.
ღვინის ცივილიზაციის ცენტრში (Cité des Civilisations Du Vin) მიმდინარე წლის ივლისიდან ქართული გამოფენა უამრავ დამთვალიერებელს მასპინძლობს. წარმოდგენილი ექსპოზიცია სტუმრებს შესაძლებლობას აძლევს საქართველოში მევენახეობა-მეღვინეობის უწყვეტ ისტორიას გაეცნოს და ამავე დროს, ქართველი და უცხოელი ღვინის მაგისტრების ხელმძღვანელობით, ქართული ღვინის დეგუსტაციებში მიიღოს მონაწილეობა.
„გამოფენა ღვინის ცივილიზაციის ცენტრში არის საუკეთესო საშუალება კიდევ უფრო კარგად გავაცნოთ ქართული ღვინო ღვინის მოყვარულებს მთელი მსოფლიოდან. გამოფენის ფარგლებში არაერთი დეგუსტაცია-პრეზენტაცია ჩატარდა, სადაც მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ გაცნობოდნენ ქართულ ღვინოს, ქართული ყურძნის ჯიშების მრავალფეროვნებას, ღვინის დაყენების მეთოდებს. ასეთი დეგუსტაციები საშუალებას იძლევა მომხმარებელმა არა მარტო დააგემოვნოს ღვინო, არამედ დასვას კითხვები, მიიღოს მეტი ინფორმაცია, გაეცნოს სხვადასხვა მოსაზრებას“, - განაცხადა გიორგი სამანიშვილმა.
მუზეუმის სტუმრებისთვის გამართულ დეგუსტაციაზე ქართული ყურძნის ჯიშების მრავალფეროვნებაზე, მევენახეობა-მეღვინეობის 8000 წლიან უწყვეტ ისტორიაზე და ღვინის დაყენების ქართულ ტრადიციებზე, მათ შორის ქვევრის ღვინის უნიკალურობაზე ისაუბრეს ღვინის ექსპერტებმა ჯულია ჰარდინგმა და ერვე რომამ.
„საქართველოს წარმოჩენა ბორდოში არის ძალიან მნიშვნელოვანი. ბორდო არის მეღვინეობის უდიდესი რეგიონი, სადაც ბევრი და კარგი ღვინო იწარმოება. ამ რეგიონს მეღვინეობის დიდი ხნის ისტორია აქვს, თუმცა, დარწმუნებული ვარ, არა იმაზე დიდი ხნის, ვიდრე საქართველოს. ჩემთვის დიდი პატივია გამოფენის ვიზიტორებს გავუზიარო ქართული ღვინის ხარისხის, მისი ხასიათის შესახებ მოსაზრებები“, - აღნიშნა გამართული პრეზენტაცია-დეგუსტაციის მნიშვნელობის შეფასებისას ჯულია ჰარდინგმა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო პირველი მიწვეული ქვეყანაა, რომელმაც ბორდოში, ღვინის ცივილიზაციის ცენტრში მევენახეობა-მეღვინეობის გამოფენათა ციკლი გახსნა და მუზეუმის საპატიო მასპინძელია.

Georgian Wine Tasting-Presentations Were Held in Bordeaux
During the exhibition "Georgia-Cradle of Wine” in the World Center for Wine Civilization, Bordeaux, France, Georgian wine tasting-presentations were held on October 13-15, which was headed by Giorgi Samanishvili, Chairman of National Wine Agency, Julia Harding, a famous master of wine, Erve Roma, wine expert and Ana Godabrelidze, Chairman of the National Wine Agency's Tasting Commission.
Tasting and presenting events were attended by up to 100 guests - wine lovers and professional.
The Cité des Civilisations Du Vin is hosting the Georgian Exhibition from July this year. The exhibition offers visitors the possibility to get acquainted with the continuous history of viticulture and winemaking in Georgia and, at the same time, Georgian and foreign masters of wine lead Georgian wine tasting.
"The exhibition at the Wine Civilization Center is the best way to introduce Georgian wine to the wine lovers from around the world. During the exhibition, many tasting-presentation events were held, where participants were able to get acquainted with Georgian wine, diversity of Georgian grape varieties, wine making methods. Such tasting allows the consumers not only to taste wine but also to ask questions, get more information, get acquainted with various opinions, " stated Giorgi Samanishvili.
At the tasting held for the guests of the museum, wine experts Julia Harding and Eve Roma talked about the diversity of Georgian grape varieties, 8000 years of continuous history of viticulture and winemaking and Georgian winemaking traditions, including the uniqueness of Qvevri wine.
"Georgia's representation in Bordeaux is very important. Bordeaux is the largest region of winemaking, where a lot of good wine is produced. This region has a long history of winemaking, but I am sure not longer than Georgia. It is a great honor for me to share the views of the Georgian wine quality and nature with the visitors of the exhibition, "said Julia Harding in assessing the importance of the presentation and tasting.
It should be noted, that Georgia is the first invited country, which opened a cycle of viticulture and winemaking exhibitions in the center of wine civilization in Bordeaux and is an honorable host of the museum.