თბილისში ფესტივალი „ახალი მცირე მარნები დიდ ასპარეზზე“ გაიმართა
„ქართული ღვინის კვირეულის“ ფარგლებში თბილისის N1 ღვინის ქარხანაში, ფესტივალი  „ახალი მცირე მარნები დიდ ასპარეზზე 2017“ გაიმართა. ღონისძიებაზე წარმოდგენილი 40-მდე ღვინის მარნის 200-მდე დასახელების ღვინის დაგემოვნების შესაძლებლობა დღეს ათასობით სტუმარს შეეძლო.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და საქართველოს ღვინის კლუბის ორგანიზებით,  ფესტივალი „ახალი მცირე მარნები დიდ ასპარეზზე“ 2016 წელს პირველად  ჩატარდა და საკმაოდ დიდი ინტერესი გამოიწვია, რაზეც როგორც წლევანდელი მონაწილე მარნების, ისე სტუმრების გაზრდილი რაოდენობა მიუთითებდა. ღვინის ფესტივალში მონაწილეობას ცნობილი და ახალი მცირე მარნები იღებდნენ საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან.
სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გასაუბრებოდნენ მეღვინეებს, მიეღოთ მარნების შესახებ ამომწურავი ინფორმაცია, შეეძინათ ღვინოები. ფესტივალს ღვინის მწერალი და ღვინის კლუბის დამფუძნებელი, მალხაზ ხარბედია უძღვებოდა.
ფესტივალის მონაწილეებს ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი სამანიშვილი მიესალმა.
“საბედნიეროდ, საქართველოში დადებითი ტენდენციაა, რომ  მცირე და საშუალო ღვინის მარნები ვითარდება. დღეის მდგომარეობით, საქართველოში ოფიციალურად 700-მდე ღვინის მწარმოებელია და ძალიან ბევრი, ათასობითაა დაურეგისტრირებელი საოჯახო მარანი. იმედია, ეს თანდათან აისახება  ოფიციალურ მონაცემებში და გვექნება ათასობით მარანი არა მარტო კახეთში, არამედ მთელი საქართველოს მასშტაბით, რაც ამ ფესტივალს უფრო მეტ აზრს შესძენს და მცირე მარნების წარმომადგენლებს შესაძლებლობას მისცემს გაიცნონ  და გაუზიარონ საკუთარი ცოდნა და გამოცდილება ერთმანეთს“ - აღნიშნა გიორგი სამანიშვილმა.
ქართული  ღვინის დღე პირველად 2014 წელს აღინიშნა. ღონისძიებისადმი საქართველოს მოსახლეობისა და ტურისტების დიდი ინტერესის გათვალისწინებით, 2016 წელს გადაწყდა, რომ „ქართული ღვინის დღე“ კვირეულის სახეს მიიღებდა. 2017 წელს ქართული ღვინის კირეული 29 სექტემბერს მარნეულში გაიხსნა და 8 ოქტომბერს თბილისში „ქართული ღვინის მე-4 ეროვნული კონკურსით“ დასრულდება.

“New Small Wine Cellars on The Big Arena” Was Held in Tbilisi
In Wine Factory N1, festival  - “New Small Wine Cellars on The Big Arena” was held, which is a part of the Georgian Wine Week. Today, thousands of visitors had the opportunity to taste about 200 wine varieties of approximately 40 wine cellars represented at the event.
Under the patronage of the National Wine Agency and Georgian Wine Club the festival “New Small Wine Cellars on The Big Arena” was first held in 2016 and got high interest, which is indicated by the increased number of the participant cellars  as well as the visitors of this year. Famous and new small cellars from various parts of Georgia participated in the event.
The visitors were able to talk with winemakers, become fully informed about the wine cellars and buy wines. The festival was hosted by  Malhkaz Kharbedia, a wine writer and founder of the Wine Club.
The head of the National Wine Agency, Giorgi Samanishvili welcomed the  participants of the festival.
“Fortunately, there is a positive tendency of small and middle-sized  wine cellars development. There are officially 700 wine producers in Georgia and thousands of unregistered family cellars.  Hopefully, this will gradually reflect on official data and we will have thousands of cellars not only in Kakheti but throughout Georgia, which will give the festival much more importance  and  allow the representatives of small cellars to get acquainted and share their knowledge and experience with each other ",- noted Giorgi Samanishvili.
Georgian Wine Day was first celebrated in 2014. Due to the interest of native population  and tourists towards the event, in 2016 decision was made to transform the “Georgian Wine Day” into “Georgian Wine Week”.  Georgian Wine Week was opened in  Marneuli on September 29, 2017 and will be closed with  "The 4th Georgian National Wine Competition” on October 8, in Tbilisi.