2016 წლის რთველის საკოორდინაციო შტაბი გაიხსნა
სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ დანელიამ თელავში რთველი 2016-ის საკოორდინაციო შტაბი გახსნა. ღონისძიებას სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლევან დავითაშვილი, სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი სამანიშვილი, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და ღვინის მწარმოებელი კომპანიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ღონისძიებაზე სოფლის მეურნეობის მინისტრმა მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში არსებულ მდგომარეობაზე და სახელმწიფოს მხრიდან სუბსიდიის გაცემის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. როგორც ოთარ დანელიამ აღნიშნა, სახელმწიფოსთვის მნიშვნელოვანია როგორც მევენახეების, ასევე მეწარმეების ინტერესის გათვალისწინება.
„მიმდინარე წელს კახეთის რეგიონში, შარშანდელის მსგავსად, დაახლოებით 148-150 ათასი ტონა ყურძნის სამრეწველო გადამუშავებას ველოდებით. რთველის ჩასატარებლად ჩვენ განსაკუთრებულ სირთულეებს არ ველოდებით, ხელისუფლებას აქვს სრული მზადყოფნა, რომ წლევანდელი რთველი ორგანიზებულად და შეუფერხებლად წარიმართოს. ჩვენი მიზანია, რომ არცერთ მევენახეს არ დარჩეს ჩაუბარებელი ყურძენი. წელს, ყურძენს 100-მდე ღვინის კომპანია ჩაიბარებს“, - აღნიშნა ოთარ დანელიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, რთველის საკოორდინაციო შტაბში დარეგისტრირებულ ღვინის კომპანიებში ჩაბარებულ ყურძენზე, ფიზიკური პირები სახელმწიფო სუბსიდიას მიიღებენ შემდეგი ოდენობით:
კახეთის რეგიონში
• 1 კგ. რქაწითელისათვის - 0,45 ლარს
• 1 კგ. კახური მწვანისათვის - 0,45 ლარს
• 1 კგ. საფერავისათვის - 0,20 ლარს
რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო-სვანეთის რეგიონში:
• მუჯურეთული/ალექსანდროულისთვის - 2 ლარს
მინისტრის განცხადებით, წარმოების გაზრდის ხელშეწყობის მიზნით, მიმდინარე წელს ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების მწარმოებელი კომპანიებისათვის გაგრძელდება შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში სესხების გაცემა საბრუნავი საშუალებების მიზნობრიობით. ყურძნის გადამამუშავებელი საწარმოებისათვის ფერმერებისაგან ყურძნის შეძენის მიზნით, შეღავათიანი აგროკრედიტის მაქსიმალური მოცულობა განისაზღვრა 10 მლნ ლარით, არაუმეტეს 15 თვის ვადით. ყურძნის გადამამუშავებელი საწარმოებისთვის, რომლებიც ყურძენს შეისყიდიან საბრენდე სპირტის წარმოების მიზნით, გაიცემა შეღავათიანი აგროკრედიტი არაუმეტეს 15 მლნ ლარის ოდენობით. სესხის მაქსიმალური ვადა განისაზღვრა 3 წლის ვადით.
რთველი 2016-ის საკოორდინაციო შტაბს ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი სამანიშვილი უხელმძღვანელებს. როგორც ღონისძიებაზე შტაბის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, მიმდინარე წელს, გასული წლის მსგავსად სუბსიდია გაიცემა პირდაპირ მევენახეებზე.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის განცხადებით, გლეხი ჩაბარებული ყურძნის საფასურს ყურძნის ჩაბარებიდან 15 სამუშაო დღის შემდეგ „ლიბერთი ბანკის“ ფილიალებსა და სერვის ცენტრებში მხოლოდ პირადობის მოწმობის წარდგენის საფუძველზე მიიღებს. ყურძენს, რომლის რეალიზაციასაც მევენახე ვერ შეძლებს, ჩაიბარებს სახელმწიფოს მიერ იჯარით აღებული ღვინის ქარხნები.
“მევენახე თავად გადაწყვეტს რომელ ღვინის ქარხანაში ჩააბაროს ყურძენი და თავად აწარმოებს მოლაპარაკებებს ყურძნის შემსყიდველთან ჩასაბარებელი ყურძნის ფასზე, გადახდის პირობებსა და ვადებზე. სახელმწიფო არ ერევა ორ კერძო სუბიექტს შორის ურთიერთობებში, სახელმწიფო არ ერევა არც ფასების რეგულაციაში - ყურძნის ღირებულებას არეგულირებს ბაზარი,“ - აღნიშნა გიორგი სამანიშვილმა.
შტაბის ხელმძღვანელის განცხადებით, გასული წლის მსგავსად, რთველი 2016-ის საკოორდინაციო შტაბი თელავში, სასტუმროში ,,ალაზნის ველი“ განთავსდება და სახელმწიფო უწყებებს, მეწარმეებსა და მევენახეებს შორის აქტიური კომუნიკაციის მიზნით, 24 საათიან რეჟიმში იმუშავებს.
გასული წლების მსგავსად, ჩაბარებული ყურძენი აღირიცხება სპეციალური კომპიუტერული პროგრამის მეშვეობით ერთიან ელექტრონულ ბაზაში და ნებისმიერ მსურველს განახლებული ინფორმაციის ნახვა ონლაინ რეჟიმში ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინტერნეტ-გვერდებზე: www.georgianwine.gov.ge, www.rtveli2016.gov.ge შეეძლება.დაინტერესებულ პირებს რთველთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღება შეეძლებათ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელი ხაზზე - 1501

Otar Danelia opened coordination staff of vintage 2016 in Telavi
The minister of agriculture, Otar Danelia opened coordination staff of vintage 2016 in Telavi. The activity was attended by deputy minister of of agriculture, Levan Davitashvili, head of National Wine Agency, Giorgi Samanishvili and representatives of native government and wine producing companies.
The minister of agriculture spoke about the statement of winery and viticulture field and the importance of subsiding by the state. As Otar Danelia mentioned, considering the interest of viticulturist as well as the interests of winemakers.
\"This year, We expect for approximately 148-150 thousand tones of grapes industrial process, like the previous year. We don\'t expect for special difficulties during the vintage, the government is in total readiness to direct organized and trouble free vintage. Our aim is that no viticulturist will have left grapes undelivered. This year, by one hundred wine factories will receive grapes\",- stated Otar Danelia.
As the minister noted, physical persons will receive the state subsidy on the grapes delivered in wine companies which are registered in vintage coordination staffs in the following quantity:
Kakheti region
1 kg Rkatsiteli - 0,45 Gel
1 kg Kakhetian Green - 0,45 Gel
1 kg Saperavi - 0,20 Gel
Racha-Lechkhumi and Qvemo Kartli region
Mujuretuli/Aleksandrouli - 2 Gel
As the minister stated, this year for wine and alcohol beverage producing companies, lax agro-credits will be available for commercial development promotion purpose. For grape processing factories to buy grapes farmers, lax credit maximum amount is fixed 10 mil Gel, for no longer than 15 months period. For grape processing factories, who will buy grapes for brand alcohol production purpose, lax credit limit is 15 mil Gel with the maximum period of 3 years.
The coordination staff of vintage 2016 will be lead by the head of National Wine Agency, Giorgi Samanishvili. As the leader of the staff mentioned at the meeting, subsidy will be given directly to the viticulturists, just like the previous year.
As the head of National Wine Agency stated, the peasants will receive the value of the grape within 15 week days in \"Liberty Bank\" branch offices or service centers on the based of their identity cards. If the viticulturist is not able to sale grape will be received by the wine factories leasehold by the state.
\"Viticulturist will decide in which factories to deliver the grape and will have negotiations on the price, terms of payment and periods. The state does not interfere in the relationship of two private subjects and prices, the price is regulated by the market\",-stated Giorgi Samanishvili.
As the head of the staff noted, like the previous year, the coordination staff of vintage 2016 will be situated in Telavi, Hotel \"Alaznis Veli\" and will work 24/24 for active communication between state departments, industrialists and viticulturists.
Like the previous years, delivered grapes will be accounted by the special computer program in the united electronic base and every interested person will be able to see updated www.georgianwine.gov.ge, www.rtveli2016.gov.ge
People concerned can get information about vintage on the hot-line of the Ministry on Agriculture - 1501.