ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებები საერთაშორისო ბაზრებზე 2024 წელს კიდევ უფრო გააქტიურდება
ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის პროგრამის სახელმწიფო ბიუჯეტი 2024 წელს 16 მილიონი ლარით განისაზღვრა, რაც 2 მილიონი ლარით აღემატება 2023 წლის მაჩვენებელს.
ქართული ღვინის პრიორიტეტულ ბაზრებად რჩება აშშ, დიდი ბრიტანეთი, გერმანია, პოლონეთი, ბალტიისპირეთის ქვეყნები, ჩინეთი, სამხრეთ კორეა და იაპონია, სადაც ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობისა და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის მიზნით, სხვადასხვა ღონისძიებას ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანიები განახორციელებენ.
ამასთან ერთად, ქართული ღვინო წარმოდგენილი იქნება ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ყველა მნიშვნელოვან საერთაშორისო გამოფენასა და ფესტივალზე ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ევროპისა და აზიის ქვეყნებში.
ღვინის გამოფენები, კონკურსები, ტურები და ფესტივალები გაიმართება საქართველოს მასშტაბითაც, რაც მნიშვნელოვანია ღვინის ტურიზმის პოტენციალისა  და ადგილობრივ მოსახლეობაში ღვინის მოხმარების კულტურის გაზრდისთვის.
ამასთან ერთად, 16 მილიონი ლარიდან, 2 მილიონი ლარი გათვალისწინებულია „ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამისთვის“, რომლის მიზანია საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის, კონკურენტუნარიანობისა და ცნობადობის გაზრდა,  სტრატეგიული და პრიორიტეტული საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირება. მარკეტინგული ხარჯების თანადაფინანსება მხოლოდ იმ კომპანიებისთვის განხორციელდება, რომლებიც ექსპორტს პრიორიტეტულ ბაზრებსა და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში ახორციელებენ, გარდა დსთ-ს ქვეყნებისა და, ამასთან ერთად, აკმაყოფილებენ პროგრამით განსაზღვრულ სხვა პირობებს.
ქართული ღვინო 2023 წელს  მსოფლიოს 15 ქვეყანაში, ჯამში, 14 გამოფენაზე, 20 ფესტივალსა და 100 პროფესიულ დეგუსტაციაზე იყო წარდგენილი; ეს ქვეყნებია: ამერიკის შეერთებულ შტატები, იაპონია, გერმანია, საფრანგეთი, დიდი ბრიტანეთი, დანია, სამხრეთ კორეა, ჩინეთი, პოლონეთი, ლატვია, ნიდერლანდები, შვეიცარია, ისლანდია, იტალია და თურქეთი. ღვინის გამოფენები, კონკურსები და ფესტივალები გაიმართა საქართველოშიც.
2023 წლიდან ქართული ღვინის მარკეტინგულ კამპანიაში ჩაერთო აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), რომელიც ქართული ღვინის პოპულარიზაციის მიმართულებით სხვადასხვა მიზნობრივ ღონისძიებას  ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებზე ახორციელებს.

Promotion of Georgian wine on international markets will become more active in 2024
The state budget for the support of the Georgian wine promotion program in 2024 was set at 16 million GEL, which is 2 million GEL more than in 2023.
The priority markets for Georgian wine remain the USA, Great Britain, Germany, Poland, the Baltic states, China, South Korea and Japan, where the contractor companies of the National Wine Agency will implement various measures to support the promotion of Georgian wine and increase its export potential.
In addition, Georgian wine will be presented at all important international exhibitions and festivals of wine and alcoholic beverages in the United States of America, Europe and Asia.
Wine exhibitions, competitions, tours and festivals will be held throughout Georgia as well, which is important for increasing the potential of wine tourism and the culture of wine consumption among the local population.
In addition, out of 16 million GEL, 2 million GEL is provided for the "State Program for the Promotion of Georgian Wine", the goal of which is to increase the export potential, competitiveness and awareness of Georgian wine on international markets, diversify strategic and priority export markets. Co-financing of marketing costs will be implemented only for those companies that export to priority markets and to different countries of the world, except CIS countries, and at the same time meet other conditions defined by the program.
In 2023, Georgian wine was presented at 14 exhibitions, 20 festivals and 100 professional tastings in 15 countries of the world; These countries are: United States of America, Japan, Germany, France, Great Britain, Denmark, South Korea, China, Poland, Latvia, Netherlands, Switzerland, Iceland, Italy and Turkey. Wine exhibitions, competitions and festivals were also held in Georgia.
The US Agency for International Development (USAID) has been involved in the marketing campaign of Georgian wine since 2023, which is implementing various targeted measures in the strategic markets of Georgian wine in the direction of promoting Georgian wine.