11 სექტემბრის მდგომარეობით, რთველი 2023 წლის ფარგლებში, გადამუშავებულია 40 ათასამდე ტონა ყურძენი
გადამუშავებული ყურძნიდან  23 ათას ტონამდე რქაწითელი, 15 ათას ტონამდე საფერავი, 1,5 ათასი ტონა კახური მწვანე და დანარჩენი სხვადასხვა ჯიშის ყურძენია.
მოსავალი საწარმოებს 4500-მა მევენახემ ჩააბარა.
შეუფერხებლად მიმდინარეობს სექტემბრის თვეში სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში მოსული სეტყვის შედეგად დაზიანებული ყურძნის ჩაბარება. სახელმწიფო ღვინის საწარმოს შპს "მოსავლის მართვის კომპანიის"  მიერ გადამუშავებულია 6,4 ათასამდე ტონა დაზიანებული ყურძენი. მევენახეები შპს "მოსავლის მართვის კომპანიას"  დაზიანებულ ყურძენს 90 თეთრად აბარებენ.
რთველის საკოორდინაციო შტაბში დარეგისტრირებულია 300 ღვინის კომპანია, რომლებიც ეტაპობრივად ჩაერთვებიან რთველის პროცესში. ყურძნის გადამუშავების პროცესში ყოველდღიურად ჩართულია 60-მდე ღვინის საწარმო, რთველის დაწყებიდან დღემდე კი ჯამურად 115 საწარმომ გადაამუშავა ყურძენი.

As of September 11, within the framework of the 2023 vintage, up to 40,000 tons of grapes have been processed
11.09.2023
Out of the processed grapes, up to 23 thousand tons are Rkatsiteli, 15 thousand tons are Saperavi, 1.5 thousand tons are Kakhuri Mtsvane and the rest are of various varieties.
4,500 winegrowers handed over the harvest to companies.
The handing over of grapes damaged by the hail in September is going on without hindrance in different municipalities. About 6.4 thousand tons of damaged grapes were processed by the state wine company "Harvest Management Company" LLC. The winegrowers hand over the damaged grapes to "Harvest Management Company" LLC for 90 whites.
300 wine companies are registered in the Coordination Headquarters for Vintage, which will gradually involve in the vintage process. Up to 60 wine companies are involved in the process of grape processing every day, and since the beginning of the vintage up to now, a total of 115 companies have processed grapes.