ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ლოს-ანჯელესში, ბუნებრივი ღვინოების გამოფენაზე ,,RAW Wine” ქართული ქვევრის ღვინო იყო წარმოდგენილი
08.11.2022
საქართველოდან გამოფენაში ღვინის  შვიდი მარანი მონაწილეობდა. ტრადიციულად, ქართული ღვინის მიმართ ინტერესი დიდი იყო ღვინის პროფესიონალებისა და მედიის მხრიდან. ორდღიან გამოფენაზე მოსულ სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, ქართულ ღვინოებთან ერთად, ქართული ღვინის წარმოების უძველეს ტრადიციებს,  მის კულტურასა და ისტორიას გაცნობოდნენ. საერთაშორისო გამოფენაზე ქართული ღვინის წარდგენით იზრდება ქვევრის ღვინის ცნობადობა, რაც პოტენციური იმპორტიორების მოძიებისა და  ექსპორტის ზრდის შესაძლებლობას იძლევა.
,,RAW Wine”  (The Artisan Wine Fair) ითვლება ერთ-ერთ გამორჩეულ გამოფენად, სადაც მაღალი ხარისხის ბუნებრივი, ორგანული და ბიოდინამიური ღვინოების მწარმოებლები იკრიბებიან. გამოფენის ორგანიზატორია ცნობილი ღვინის ექსპერტი საფრანგეთიდან იზაბელ ლეგერონი. მიმდინარე წელს, გამოფენაზე 13 ქვეყნის 100-მდე მწარმოებელი მონაწილეობდა, მათ შორის, ისეთი ქვეყნებიდან, როგორიცაა საფრანგეთი, ესპანეთი, გერმანია, იტალია, ჩილე და სხვა.
გამოფენას საქართველოს გენერალური კონსული ქალაქ სან-ფრანცისკოში, ლევან ბერიძე დაესწრო.
აღსანიშნავია, რომ ლოს-ანჯელესის გამოფენის მონაწილე კომპანიები, 13-14 ნოემბერს, წარმოდგენილი იქნებიან ქალაქ ნიუ-იორკში, ამავე ფორმატის გამოფენაზე  ,,RAW Wine NY”.
პოტენციური იმპორტიორების მოძიებისა და  ექსპორტის ზრდის შესაძლებლობის გათვალისწინებით, ქართული ღვინის წარდგენა აშშ-ში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. აშშ წარმოადგენს ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ საექსპორტო ბაზარს, სადაც მიმდინარე წლის 10 თვის მონაცემებით ექსპორტირებულია ერთ მილიონამდე  ბოთლი  ღვინო, რაც 7%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.  ამერიკის შეერთებულ შტატებში 2021 წელს დაფიქსირდა ქართული ღვინის ექსპორტის ისტორიული მაქსიმუმი, 1 მილიონზე მეტი ბოთლი ღვინო. ამასთან, აშშ-ის ბაზარი ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალფასიანი სეგმენტია, სადაც ქართული ღვინის ერთი ლიტრის ფასი 6 აშშ დოლარს აღემატება.

- With the support of the National Wine Agency, Georgian Qvevari wine was presented at the natural wines exhibition "RAW Wine" in Los Angeles
With the support of the National Wine Agency, Georgian Qvevari wine was presented at the natural wines exhibition "RAW Wine" in Los Angeles
Seven wine cellars from Georgia participated in the exhibition. Traditionally, there has been great interest in Georgian wine from wine professionals and the media. Visitors to the exhibition had the opportunity to learn about the ancient traditions of Georgian wine production, its culture, and history, along with Georgian wines. Presentation of Georgian wine at the international exhibition increases the awareness of Qvevri wine, which provides an opportunity to find potential importers and increase exports.
"RAW Wine" (The Artisan Wine Fair) is considered one of the outstanding exhibitions where producers of high-quality natural, organic and biodynamic wines gather. The organizer of the exhibition is Isabelle Legeron, a famous wine expert from France. This year, about 100 manufacturers from 13 countries participated in the exhibition, including countries such as France, Spain, Germany, Italy, Chile, and others.
Consul General of Georgia in San Francisco, Levan Beridze attended the exhibition.
It should be noted that on November 13-14, the companies participating in the Los Angeles exhibition will be represented in the city of New York at the same format exhibition "RAW Wine NY".
Considering the possibility of finding potential importers and export growth, it is especially important to introduce Georgian wine to the USA. The USA is one of the strategic export markets of Georgian wine, where according to the data of 10 months of the current year, up to one million bottles of wine were exported, which is 7% higher than the similar indicator of last year. In 2021, the historical maximum of Georgian wine export was recorded in the United States of America, more than 1 million bottles of wine. In addition, the US market is one of the most expensive segments for Georgian wine, where the price of one liter of Georgian wine exceeds 6 USD.