ქართული ღვინის რიგით მესამე ფორუმი ონლაინ ფორმატში გაიმართა
ღვინის ეროვნული  სააგენტოსა და ამერიკა-საქართველოს ბიზნეს საბჭოს ორგანიზებით, „ქართული ღვინის ფორუმში“ მესამედ, ამჯერად ონლაინ ფორმატში გაიმართა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ფორუმში მონაწილეობა დისტანციურად მიიღო. მინისტრი „ქართული ღვინის ფორუმის“ ფარგლებში გამართულ სამეცნიერო ვებინარში ჩაერთო, რომელიც ქართული ღვინის 8000 წლიანი ისტორიისა და ღვინის დაყენების უნიკალურ კულტურას მიეძღვნა. ვებინარზე ქართული ღვინის ისტორიის, გენეტიკისა და ტრადიციების პარალელურად, მონაწილეებმა განიხილეს საქართველოს მეღვინეობის ინდუსტრიაში არსებული მდგომარეობა, დარგის წვლილი ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში, მისი პოტენციალი და პერსპექტივები, ასევე, ქართული ღვინის მარკეტინგული სტრატეგია ამერიკის შეერთებულ შტატებში მსოფლიო პანდემიამდე და პანდემიის პირობებში.
ვებინარში მონაწილეობდნენ ამერიკა-საქართველოს ბიზნესსაბჭოს პრეზიდენტი მამუკა წერეთელი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დირექტორი დავით ლორთქიფანიძე, ქართული ვაზისა და კულტურის კვლევის სამეცნიერო პროგრამის კოორდინატორი დავით მაღრაძე, ექსპერტი თორნიკე კორძაია, ასევე მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მეცნიერები, მათ შორის, პენსილვანიის უნივერსიტეტის მუზეუმის პროფესორი პატრიკ მაკგოვერნი (Patrick Edward McGovern).
ქართული ღვინის ფორუმი ამერიკა-საქართველოს ბიზნესსაბჭოს ინიციატივით იმართება.  პირველ ფორუმს, 2018 წელს, ვაშინგტონმა, ხოლო გასულ წელს, ბოსტონმა, ჰარვარდის უნივერსიტეტის ბაზაზე უმასპინძლა. მიმდინარე წელს ფორუმის გამართვა აშშ-ის კალიფორნიის შტატის ქალაქ დევისში, მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ მეღვინეობის უნივერსიტეტის ბაზაზე, რობერტ მონდავის ცენტრში იგეგმებოდა. თუმცა, პანდემიის გამო, მისი ჩატარება ონლაინ ფორმატში გადაწყდა.  ფორუმი, ტრადიციულად, მოიცავს სამეცნიერო კონფერენციას, რომლის ფარგლებშიც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მეცნიერ-მკვლევარების მიერ ხდება ქართული ვაზის კულტურასა და ისტორიასთან დაკავშირებული სამეცნიერო კვლევების გაცნობა-განხილვა.
ფორუმის ფარგლებში იმართება ქართული ღვინის წარდგენა-დეგუსტაციებიც პროფესიონალებისა და სავაჭრო სფეროების წარმომადგენლებისთვის. მიმდინარე წელს, ქართული ღვინის წარდგენა ონლაინ მოხდება, რომელშიც 50-მდე ღვინის პროფესიონალი დისტანციურად იქნება ჩართული.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც ბოლო 5 წელია ექსპორტი სტაბილურად მზარდია. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, აშშ-ში ქართული ღვინის წარდგენა, პანდემიის პირობებშიც სხვადასხვა ფორმატში, მთელი წლის განმავლობაში ტარდებოდა. შედეგად, მიმდინარე წლის 10 თვეში, საქართველოდან აშშ-ში ექსპორტირებულია 804 ათასი ბოთლი ღვინო, რაც 33%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.

The third Georgian Wine Forum was held in online format
The National Wine Agency and the US-Georgia Business Council have organized the Georgian Wine Forum for the third time, this time online.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili participated in the forum remotely. The Minister participated in a scientific webinar held within the framework of the Georgian Wine Forum, which was dedicated to the 8000-year history of Georgian wine and the unique culture of wine making. In parallel with the history, genetics and traditions of Georgian wine, the participants discussed the current situation in the Georgian wine industry, the contribution of the sector to the development of the country's economy, its potential and prospects, as well as Georgian wine marketing strategy in the United States along with the World Pandemic.
The webinar was attended by Mamuka Tsereteli, President of the US-Georgia Business Council, Davit Lortkipanidze, Director of the Georgian National Museum, Davit Maghradze, Coordinator of the Georgian Vine and Culture Research Program, Expert Tornike Kordzaia, As well as scientists from around the world, including professor of University of Pennsylvania Museum Patrick Edward McGovern.
Georgian Wine Forum is initiated by the US-Georgia Business Council. The first forum, in 2018, was hosted by Washington, and last year, by Harvard University base, Boston. This year the forum was planned to be held in Davis, California, USA, at the base of Robert Mondavi Center, one of the most prestigious wine universities in the world. However, due to the pandemic, it was decided to conduct it online. The forum traditionally includes a scientific conference, during which scientists from different countries of the world get acquainted with the scientific research related to the culture and history of Georgian vines.
Within the framework of the forum, Georgian wine is presented and offered for tasting to the professionals and representatives of trade industry. This year, Georgian wine will be presented online, in which up to 50 wine professionals will be involved remotely.
The United States is a strategic market for Georgian wine, where exports have been growing steadily for the past 5 years. Despite the pandemic, with the support of the National Wine Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the presentation of Georgian wine in the United States was held in various formats throughout the year. As a result, in the first 10 months of this year, 804 thousand bottles of wine were exported from Georgia to the United States, which is 33% more than the same period last year.