„ქართული ღვინის ექსპორტი მზარდია აშშ-ში, სადაც მაღალია ღვინის ხარისხის სტანდარტები“ - ლევან მეხუზლა
ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიები ნიუ-იორკში გამართულ ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენაში „Vinexpo New York“ მონაწილეობდნენ. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, მსოფლიოს ყველაზე დიდ ღვინის ბაზარზე საკუთარი პროდუქციის  წარდგენის შესაძლებლობა საქართველოდან 12 კომპანიას მიეცა, რაც ახალი სავაჭრო პარტნიორების მოზიდვისა და ექსპორტის ზრდის მნიშვნელოვანი წინაპირობაა.  გამოფენის ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი ამერიკული მარკეტინგული კომპანიის „მარქ ენერჯის“ ორგანიზებით, ღვინის პროფესიონალების, ღვინის ბიზნესისა და მედიის წარმომადგენლებისთვის ქართული ღვინის დეგუსტაცია გამართა.
გამოფენას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა დაესწრო, რომელმაც შეხვედრები ღვინის ინდუსტრიის წარმომადგენლებთან გამართა. მისი განცხადებით, მსგავს მასშტაბურ ღონისძიებაში საქართველოს მონაწილეობა,  ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის ბაზრების დივერსიფიკაციას, ცნობადობისა და ექსპორტის ზრდას აშშ-ში.
„ნიუ-იორკის „ვინექსპოში“ მონაწილეობით, ქართულ კომპანიებს შესაძლებლობა ეძლევათ გაეცნონ ახალ ტენდენციებსა და გამოწვევებს მსოფლიოს ღვინის ბაზარზე, მოიძიონ ახალი სავაჭრო პარტნიორები ამერიკის შეერთებული შტატებში, რომელიც წარმოადგენს ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს, სადაც განსაკუთრებით მაღალია ღვინის ხარისხის სტანდარტები. ქართული ღვინო არის მაღალი ხარისხის და კერძო სექტორთან ერთობლივი ძალისხმევით, ჩვენ უნდა შევინარჩუნოთ ხარისხის სტაბილურობა არა მხოლოდ აშშ-ს, არამედ ქართული ღვინის სხვა ბაზრებზეც“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ. მისი ინფორმაციით, ქართული ღვინის ექსპორტი აშშ-ს ბაზარზე ბოლო 5 წელია სტაბილურად მზარდია: 2019 წელს საქართველოდან  ექსპორტირებული იყო 700 ათასამდე ბოთლი ღვინო, რაც თითქმის 50%-ით აღემატებოდა 2018 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.
აღსანიშნავია, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების ბაზარი ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალფასიანი სეგმენტია, სადაც ერთი ბოთლის საშუალო საექსპორტო ფასი 5,1 აშშ დოლარია.
გამოფენას საქართველოს გენერალური კონსული ნიუ-იორკში დიანა ჟღენტი დაესწრო. ამერიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს დიპლომატიური უწყების ორგანიზებითა და ხელშეწყობით, ბოლო წლებში ქართული ღვინის კულტურის პოპულარიზაციისთვის არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება გაიმართა.

Exports of Georgian wine are growing in the Unite“Exports of Georgian wine are growing in the United States, where the standards of wine quality are high – Levan Mekhuzlad States, where the standards of wine quality are high” – Levan Mekhuzla
05.03.2020
Georgian wine producers participated in the International “Wine Expo New York” Exhibition of Wine and alcoholic beverages held in New York. With the support of the National Wine Agency, 12 companies from Georgia were able to present their products in the largest wine market in the world, an important prerequisite for attracting new trading partners and increasing exports. Within the framework of the exhibition, a national wine agency contractor organized by American marketing company “Mark Energy” held a wine tasting for wine professionals, wine business and media representatives.
The exhibition was attended by Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, who held meetings with representatives of the wine industry. According to him, Georgia's participation in such a large-scale event will help diversify the Georgian wine markets, increase awareness and exports to the US.
"With the help of New York's “Wine Expo”, Georgian companies have the opportunity to learn about new trends and challenges in the world wine market, to find new trading partners in the United States, which is a strategic market for Georgian wines, with particularly high wine quality standards. Georgian wine is of high quality and with the joint efforts of the private sector, we must maintain quality stability not only in the US, but in other markets of Georgian wine as well, ”said Levan Mekhuzla.
According to him, the export of Georgian wine to the US market has been steadily increasing for the last 5 years: in 2019 700,000 bottles of wine were exported from Georgia, which is almost 50% higher than the same rate in 2018.The United States market is one of the highest-priced segments for Georgian wines, with an average export price of $ 5.1 per bottle. Diana Jgenti, the Consul General of Georgia in New York also attended the exhibition.
In the recent years a lot more important events have been held and organized by the Georgian diplomatic service in the United States in order to promote Georgian wine culture.