ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ექსპორტის 5 თვის მონაცემები
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2016 წლის იანვარ-მაისში საქართველოდან მსოფლიოს 34 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 15 053 106 ბოთლი (0,75 ლ) ღვინო, რაც 44%-ით  აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მონაცემებს. საანგარიშო პერიოდში ექსპორტირებულია 35,04 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო, რაც 16%-ით მეტია გასული წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელზე.
საანგარიშო პერიოდისთვის ექსპორტის მატება აღსანიშნავია როგორც ევროკავშირის ქვეყნების, ისე ჩინეთისა და სხვა ტრადიციული ბაზრების მიმართულებით: ჩინეთი - 106% (1 242 523),  უკრაინა - 73% (1 853 663), რუსეთი -  59% (7 560 974), ბელარუსი - 77% (262 838), ლიტვა - 46% (244 368), პოლონეთი - 30% (835 792), ესტონეთი - 17% (236 496), ყირგიზეთი - 171% (107 646),  გერმანია - 31% (141 328), კანადა - 25% (77 100), დიდი ბრიტანეთი - 79% (52 126) და სხვა.
ექსპორტიორი ქვეყნების პირველი ხუთეული ასე გამოიყურება: რუსეთი - 7 560 974 ბოთლი; უკრაინა -1 853 663 ბოთლი; ყაზახეთი- 1 620 046 ბოთლი; ჩინეთი - 1 242 523 ბოთლი; პოლონეთი - 835 792 ბოთლი.
ამასთან, მსოფლიოს 13 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 3 330 333 ბოთლი (0,5 ლ) ბრენდი, რაც 69%-ით აღემატება 2015 წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს. სულ ექსპორტირებულია   7,7 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების - ზრდა გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით  35%-ს აღწევს.
მთლიანობაში, ღვინის, ბრენდის, ჭაჭის, ღვინომასალის, ჩამოსასხმელი ბრენდისა და საბრენდე სპირტის ექსპორტის შედეგად მიღებულმა შემოსავლებმა საანგარიშო პერიოდში 61,1  მლნ აშშ დოლარს გადააჭარბა. გასული წლის 5 თვის მონაცემებით, ეს მაჩვენებელი 45,5 მლნ აშშ დოლარს შეადგენდა.

Wine and Alcohol Beverage Export Data of 5 Months
According to National Wine Agency, in January - May 2016, 15 053 106 bottles of wine (0.75 l) was exported Georgia to 34 countries worldwide, that is 44% higher, than the similar data of the past year. In the period under review, 35.04 million USD worth of wine was exported, thet is 16 % higher, than the similar data of the past year.
According to data of January-May, the five of exporting countries are the following: Russia - 7 560 974 bottles; Ukraine – 1 853 663 bottles, Kazakhstan – 1 620 046 bottles, China – 1 242 523 bottles, Poland - 835 792 bottles.
The increase of export in the period under review is notable in the following countries: China – 106% ( 1 242 523), Ukraine – 73% (1 853 663), Russia – 59% (7 560 974), Belorussia – 77% (262 838), Lithuania – 46% ( 244 368), Poland – 30% (835 792), Estonia – 17% (236 496), Kirgizstan – 171% (107 646), Germany 31% (141 328), Canada – 25% ( 77 100), UK – 79 (52 126) and etc.
Also, 3 330 333 bottles of brand (0.5 l) was exported in 13 countries worldwide, that is 69% higher than the similar data of 2015. Totally, 7.7 million USD worth of brand was exported, that is 35% higher than the similar data of the past year.
Totally, wine, brand, “Chacha”, wine materials, brand on tap and brand alcohol export income of the period under review exceeded 61.1 mil USD. According to the data of the 5 months of the past year, the indicator amount was 45.5 mil USD.