გურჯაანში ღვინის ფესტივალი გაიმართა
ქართული ღვინის დღეების „ღვინობისთვე 2019“-ის ფარგლებში „გურჯაანის ღვინის ფესტივალი“ გაიმართა, რომელსაც საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი დაესწრო. ღონისძიებას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები ხატია წილოსანი, იური ნოზაძე და სოლომონ პავლიაშვილი, ასევე
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ვაჭარაძე ესწრებოდნენ.
გურჯაანის ღვინის ფესტივალი მესამე წელია იმართება. მასში 200-ზე მეტი ღვინის მწარმოებელი მონაწილეობდა. ფესტივალის მიზანია ღვინის ტურიზმის განვითარების ხელშეწყობა, ღვინის კულტურისა და ქართული ტრადიციების გაცნობა როგორც უცხოელი სტუმრებისთვის, ასევე ქართული საზოგადოებისთვის. წელს,
ფესტივალზე   წარმოდგენილი იყვნენ ღვინის მწარმოებლები საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან.
გურჯაანის ღვინის ფესტივალის სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ  დაეგემოვნებინათ სხვადასხვა სახის  ღვინო,  დაემზადებინათ თათარა და ამოივლოთ ჩურჩხელები, მონაწილეობა მიეღოთ სახალისო ვიქტორინაში, სადაც პრიზებად  ღვინოები გათანამაშდა. ფესტივალის ფარგლებში, საზეიმოდ  გაიხსნა ქვევრიც. ფესტივალში მონაწილეობა მიიღეს ფოლკლორულმა და ქორეოგრაფიულმა ანსამბლებმა.
ფესტივალი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და სსიპ საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მხარდაჭერით გაიმართა.

Wine festival was held in Gurjaani
Within the framework of Georgian Wine Days “Gvinobistve 2019”, Gurjaani Wine Festival was held, attended by the President of Georgia Salome Zurabishvili. Deputy Ministers of Environment Protection and Agriculture of Georgia Khatia Tsilosani, Yuri Nozadze and Solomon Pavliashvili, also Zurab Vatcharadze, Deputy Head of the National Wine Agency attended the event.
Gurjaani Wine Festival is being held for the third year. More than 200 wine producers participated in the event. The festival aims to promote the development of wine tourism, to introduce wine culture and Georgian traditions to foreign visitors and Georgian society. This year, Gurjaani Wine Festival was attended by wine producers from different parts of Georgia.
The guests of the “Gurjaani Wine Festival” had the opportunity to taste different wines, prepare Tatara and Churchkhela, take part in a fun quiz, in which the winners were awarded by wines. During the festival, Qvevri was also opened. The festival was attended by folk and choreographic ensembles.
The festival was supported by the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, LEPL National Wine Agency and LEPL National Tourism Administration of Georgia.