კახეთში ღვინის საწარმოებს ყურძენი 4 ათასამდე მევენახემ ჩააბარა
კახეთის რეგიონში რთველი 2019-ის დაწყებიდან დღემდე ყურძენი საწარმოებს უკვე 4 ათასამდე მევენახემ ჩააბარა. ყურძნის მიღება-გადამუშავების პროცესი კახეთში ორგანიზებულად მიმდინარეობს. რთველის საკოორდინაციო შტაბი მობილიზებულია, რომ მევენახეებმა  ყურძნის შეუფერხებლად ჩაბარება შეძლონ.
14 სექტემბრის 12.00 საათის მონაცემებით, კახეთის რეგიონში 37 ათასამდე ტონა ყურძენია გადამუშავებული: 21 ათასი ტონა რქაწითელი, 11 ათასი ტონა საფერავი, 2,5 ათასი ტონა კახური მწვანე და დანარჩენი სხვადასხვა ჯიშის ყურძენია.
გასული დღეღამის განმავლობაში, კახეთის რეგიონში 50-მდე ღვინის საწარმომ 7 ათასამდე ტონა ყურძენი გადაამუშავა, რაც მიანიშნებს რომ რთველი კახეთში აქტიურ ფაზაშია. ყურძნის გადამუშავების პროცესში დღეს 50-ზე მეტი ღვინის საწარმო იქნება ჩართული კახეთის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში.
რთველის საკოორდინაციო შტაბში უკვე დარეგისტრირდა ღვინის მწარმოებელი 220 კომპანია, რომლებიც რთველის პროცესში სხვადასხვა დროს ჩაერთვებიან.

About 4,000 wine-growers have delivered grapes to wine companies in Kakheti
According to the data of September 14, 12:00 p.m. 37 thousand tons of different grapes have been processed in Kakheti region, including 21 thousand tons of Rkatsiteli, 11 tons of Saperavi, 2,5 thousand tons of Kakhuri Mtsvane and other different varieties.
During last 24 hours, about 50 wineries processed up to 7,000 tons of grapes in Kakheti region, indicating that the vintage is in active phase in Kakheti. More than 50 wineries will be involved in the process of grape processing in different municipalities of Kakheti today.
There are already 220 wine producing companies registered at the vintage HQ, which will be involved in various stages of the vintage process.
This year about 200-250 thousand tons of grapes are expected to be harvested in Kakheti region. LEPL National Wine Agency of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia is mobilized to ensure, that growers can deliver grapes in an organized and smooth way.