„სახელწმიფო ყველაფერს აკეთებს, რომ როგორც მწარმოებლებს, ისე მევენახეებს მოსავლის რეალიზაციის პრობლემები არ შეექმნათ“
23.08.2019
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა 2019 წლის რთველის  საორგანიზაციო საკითხები ღვინის ინდუსტრიის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე განიხილა.
„წლიდან წლამდე, რთველის მასშტაბი იზრდება. შარშან რეკორდული მოსავალი გვქონდა და წელს, კიდევ უფრო მეტს ველოდებით. პარალელურად, გაზრდილია როგორც გამოწვევები საორგანიზაციო კუთხით,  ასევე სამინისტროს გამოცდილება და შესაძლებლობებიც.  გასულ წელს, რთველის პროცესში ჩართული იყო 200-ზე მეტი კომპანია, რომელიც ორგანიზებულად იბარებდა ყურძენს. ჩვენ ველოდებით, რომ მიმდინარე წელს კიდევ უფრო მეტი ოპერატორი, კომპანია ჩაერთვება რთველში. ეს ნიშნავს, რომ ღვინის ინდუსტრია ერთიანად ვითარდება, ასევე იზრდება ღვინის ექსპორტიც.  სახელმწიფო ყველაფერს აკეთებს, იმისთვის, რომ  მიუხედავად გარკვეული გამოწვევებისა, 2019 წლის რთველმა  წარმატებით ჩაიაროს და ისევე როგორ როგოც წინა წლებში, არცერთ მევენახეს ჩაუბარებელი ყურძენი არ დარჩეს“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
ყურძნის კრეფა, ტრადიციულად, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტიდან დაიწყება. კახეთის დანარჩენი მუნიციპალიტეტები რთველის პროცესში ეტაპობრივად, ყურძნის  საჭირო კონდიციაში შესვლისთანავე ჩაერთვებიან.
ღვინის მწარმოებელ კომპანიებს რეგისტრაციის გავლა შეუძლიათ როგორც საკოორდინაციო შტაბში, ისე ონლაინ-რეჟიმში.
ღვინის ეროვნული სააგენტო რთველის პროცესში ორგანიზაციული საკითხების უზრუნველყოფისა  და მოსავლის აღრიცხვიანობის კუთხითაა ჩართული.  საკოორდინაციო შტაბს ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა ხელმძღვანელობს.
უნდა აღინიშნოს, რომ წელს კახეთის რეგიონში ჭარბ, 250 ათას ტონამდე ყურძნის მოსავალს ელოდებიან, რამაც, შესაძლოა, თავისუფალ ბაზარზე ყურძენზე, განსაკუთრებით კი, თეთრ ყურძენზე მეწარმეების მხრიდან მოთხოვნის შემცირება გამოიწვიოს.
არსებული მოცემულობის დადგომის შემთხვევაში, ღვინის ეროვნული სააგენტო მობილიზებულია, რომ მევენახეებს ყურძნის ჩაბარების პრობლემა არ შეექმნათ და მოსავალი დაუბინავებელი  არ დარჩეს.
სახელმწიფოს ხელშეწყობით, მევენახეობა-მეღვინეობის დარგი გაძლიერებულია და ის, ისევე როგორც გასულ წელს, სუბსიდიის ფორმით მხარდაჭერას აღარ საჭიროებს. დარგში წინსვლა სახეზეა - გაშენებულია ახალი ვენახები, შექმნილია ახალი და გაფართოებულია ღვინის ძველი საწარმოები, ფუნქციონირებს აგროკრედიტის და აგროდაზღვევის სისტემა, გაზრდილია ღვინის ექსპორტის მოცულობა, საექსპორტო ბაზრები დივერსიფიცირებულია.
აქვე გვინდა აღვნიშნოთ, რომ 2019 წლის ივნისის ბოლოდან განვითარებული მოვლენების გამო, ქართული ღვინის ყველაზე მსხვილ საექსპორტო ბაზარზე ექსპორტის შემცირებამ და რუსეთის მხრიდან ქართული ღვინის იმპორტზე სანქციების შესაძლო დაწესების მოლოდინმა, შექმნა გარკვეული ნეგატიური ფონი, რამაც კერძო სექტორის აქტივობაზე უარყოფითი ზეგავლენის მოხდენის რისკი გააჩინა. ხაზგასმით გვინდა აღვნიშნოთ - სახელწმიფო ყველაფერს აკეთებს, რომ როგორც მწარმოებლებს, ისე მევენახეებს მოსავლის რეალიზაციის პრობლემები არ შეექმნათ.
რთველის საკოორდინაციო შტაბში გამართულ შეხვედრაზე ვენახების კადასტრის პროგრამის პრეზენტაციაც გაიმართა. წელს პირველად, 2019 წლის რთველის დროს, „ქინძმარაულის“, „ახაშენის“, „ყვარლის“ და „მუკუზნის“ მიკროზონების ყურძნის ჩაბარება მხოლოდ ვენახების კადასტრის ამონაწერის საფუძველზე მოხდება. აღნიშნული მიკროზონებიდან ჩასაბარებელი ყურძნის რაოდენობა განსაზღვრულია: 1 ჰექტრიდან არაუმეტეს 10 ტონა. 10 ტონზე მეტი რაოდენობის ჩასაბარებელი ყურძენი, შეფასდება როგორც ჯიშური ღვინის მასალა.
შეხვედრა, რომელსაც კახეთის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებული ირაკლი ქადაგიშვილი, კახეთის რეგიონის მაჟორიტარი დეპუტატი გელა სამხარაული და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, თელავში, რთველის საკოორდინაციო შტაბში გაიმართა.
რთველი 2019-ის საკოორდინაციო შტაბი თელავში, სასტუმროში ,,ღვინის სასტუმრო თელავი“ (The Wine Hotel Telavi, ალაზნის ქ. 97) განთავსდა.
სახელმწიფო უწყებებს, მეწარმეებსა და მევენახეებს შორის აქტიური კომუნიკაციის მიზნით, შტაბი 24 საათიან რეჟიმში მუშაობს. დაინტერესებულ პირებს რთველთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღება შეუძლიათ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელი ხაზზე - 1501.

- "The State Department does its best to prevent both producers and growers from having problems with the sales of harvest"
"The State Department does its best to prevent both producers and growers from having problems with the sales of harvest"
The Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili discussed the organizational issues of the vintage 2019 with the representatives of the wine industry.
“The scale of the vintage is growing annually. We had a record harvest last year and this year we expect even more. At the same time, both organizational challenges and the experience and capabilities of the Ministry have increased. Last year, the vintage process involved more than 200 companies that received grapes. We expect that even more operators, companies will be involved in vintage. This means that the wine industry is developing as well as the export of wine is increasing. The state is doing its best to ensure that despite some challenges, the vintage 2019 will succeed and just like in previous years, none of the vineyards will have grapes undelivered, ”said Levan Davitashvili.
Traditionally, grape harvesting will start from Dedoplistskaro municipality. Other municipalities of Kakheti will be involved in the vintage process as soon as grapes there enter the necessary condition.
Wine-producing companies can register both at the coordinating headquarters and online.
The National Wine Agency is involved in the vintage process of providing organizational issues and harvesting information. The coordinating staff is headed by Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
It should be noted that an estimated 250,000 tons of grapes are expected to be harvested in Kakheti region this year, which could lead to lower demand from entrepreneurs on the free market, especially on white grapes.
In case of this statement, the National Wine Agency is mobilized to ensure that the grape growers do not have problems with delivering grapes and that the harvest is stored.
With the support of the state, the viticulture and winemaking sector is strengthened, and it does not need subsidy support like the last year. The field is moving forward - new vineyards are planted, new wineries are set up and old ones are expanded, agro-credit and agro-insurance systems are working, wine export volume has increased, export markets are diversified.
It should also be noted that due to the events of the end of June 2019, the decline in the export of Georgian wine to the largest export market and the expectation of a possible imposition of sanctions on Georgian wine imports by Russia created some negative backdrop, which created a negative impact risk on private sector activity. We would like to emphasize - The State Department does its best to prevent both producers and growers from having problems with the sales of harvest.
Vineyard Cadastre Program presentation was also held at the meeting held at the vintage coordinating HQ. For the first time this year, during the vintage 2019, the grapes of Kindzmarauli, Akhasheni, Kvareli and Mukuzani will be delivered only on the basis of vineyard cadastral extract. The quantity of grapes to be delivered from these micro-zones is defined as: no more than 10 tons per hectare. Grapes over 10 tons will be considered as varietal wine material.
The meeting, attended by Irakli Kadagishvili, State Representative in Kakheti region, Gela Samkharauli, majoritarian deputy of Kakheti region and representatives of local self-government, was held at the vintage coordination HQ in Telavi.
The QH will operate 24 hours a day for active communication between state agencies, entrepreneurs and growers. Interested parties can obtain vintage information at the Ministry of Environment and Agriculture hotline - 1501.