ინსპექტირებისას აღებული საექსპორტო 100 ნიმუშიდან ყველა შეესაბამებოდა სტანდარტს
ქართული ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლის  მიზნით, მიმდინარე წლის ივლისის თვეში, ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ ალკოჰოლური სასმელების კომპანიებში 20 საინსპექციო კონტროლი განახორციელა. ინსპექტირებისას აღებული საექსპორტო 100 ნიმუშიდან ყველა შეესაბამებოდა  ლაბორატორიის ოქმში მოცემული ღვინოების ფიზიკოქიმიურ მახასიათებლებს და შედეგად, ყველა მათგანს თანხმობა ეთქვა სერტიფიკატის გაცემაზე.
ამავე პერიოდის მონაცემებით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს სადეგუსტაციო კომისიამ ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლური სასმელების ორგანოლეპტიკური ტესტირების მიზნით, 23 დეგუსტაცია ჩაატარა. სულ წარმოდგენილი იყო 789 ნიმუში, მათგან 62 შეფასდა უარყოფითად, დანარჩენი 727 დადებითად.
ხარისხის კონტროლი ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. ამ მიმართულებით ბოლო წლებში მუშაობა გაძლიერებულია, რაც მუდმივი და შეუქცევადი პროცესია.

Wine Quality Control Data for July
In order to control the quality of Georgian wine and alcoholic beverages, in July of the current year, the National Wine Agency implemented 20 inspection controls in alcoholic beverage factories. All of the 100 samples taken during the inspection complied with the physicochemical characteristics of the wines listed in the laboratory protocol and as a result, all of them consented to receive certificates.
According to the same data, the National Wine Agency's tasting commission conducted 23 tastings for the organoleptic testing of the alcoholic drinks of grape origin. In total, 789 samples were presented, 62 of them were evaluated negatively and the rest 727 - positively.
Quality control is one of the top priorities of the National Wine Agency. In recent years, work has intensified in this direction, which is a constant irreversible process.