ღვინის ხარისხის კონტროლის 6 თვის მონაცემები
ქართული ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლის  მიზნით, მიმდინარე წლის 6 თვეში, ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ ალკოჰოლური სასმელების კომპანიებში 72 საინსპექციო კონტროლი განახორციელა. ინსპექტირებისას აღებული 400 ნიმუშიდან, სერტიფიკატის გაცემაზე კომპანიას უარი 15 შემთხვევაში ეთქვა.
ამასთან ერთად, სახელმწიფო კონტროლისა და სახელმწიფო ზედამხედველობის ფარგლებში,  შემოწმება  28 კომპანიაში ჩატარდა, საიდანაც აღებული იყო 1000-მდე ნიმუში. 7 კომპანიაში აღმოჩნდა გარკვეული სახის  დარღვევები, რაზედაც განხორციელდა კანონით განსაზღვრული ქმედებები.
ამავე პერიოდის მონაცემებით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს სადეგუსტაციო კომისიამ ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლური სასმელების ორგანოლეპტიკური ტესტირების მიზნით, 120 დეგუსტაცია ჩაატარა. სულ წარმოდგენილი იყო 4640 ნიმუში, მათგან 415 შეფასდა უარყოფითად, დანარჩენი დადებითად.

6 Months Data of Wine Quality Control
In order to control the quality of Georgian wine and alcoholic beverages, in the 6 months of this year, the National Wine Agency implemented 72 inspection controls in alcoholic beverage factories. From the 400 samples taken during inspection, companies were refused to receive certificate in 15 cases.
In addition, 28 companies were examined within the scope of state control and state supervision, during which 1000 samples were tasted. There were some types of violations in 7 companies, on which the actions defined by the law were implemented.
According to the same data, the National Wine Agency's tasting commission conducted 120 tasting for the organoleptic testing of the alcoholic drinks of grape origin. In total, 4640 samples were presented, 415 of them were evaluated negatively and the rest – positively.