ქარვისფერი ღვინის მიმართ ინტერესი ლონდონში მოდურად იქცა
საქართველოს ბრიტანელი ღვინის იმპორტიორების, ჟურნალისტებისა და ღვინის პროფესიონალების ჯგუფი სტუმრობს.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანია ,,Swirl Wine Group“-ის მიერ ორგანიზებული ტურის ფარგლებში ბრიტანელი პროფესიონალები  იმერეთში, ქართლსა და კახეთში ქართული ღვინის მწარმოებელ შემდეგ კომპანიებს ეცნობიან: “ვარციხის მარანი”,  “მეღვინეობა ხარება”, „გიორგი ნათენაძის მარანი”, “იაგოს მეღვინეობა”, “მეღვინეობა სთორი“, „რუისპირის ბიოდინამიური მეურნეობა“, „მათრობელა ვაინსი“, „თელიანი ველი“,  „ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების კომპანია GWS“, „გიუაანი“ და „მეღვინეობა ლუკასი“. ისინი ასევე ესტუმრნენ მეთუნე ზაზა კბილაშვილს, ქართული ვაზის ჯიშების მრავალფეროვნებას კი სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას მეურნეობაში გაეცნენ.
თბილისში,  დეგუსტაცია "Speed tasting”, გაიმართა, სადაც კომპანიების წარმომადგენლებს  შესაძლებლობათ მიეცა ღვინის პროფესიონალებისთვის საკუთარი პროდუქცია წარედგინა, გასაუბრებოდნენ და მიეღოთ კონსულტაცია მათგან.
ჯგუფის ერთ-ერთი წევრის, დენიელ ილსლის (Theatre of Wine) ინფორმაციით, ბრიტანელები ქართულ  ღვინოებს  დიდი ენთუზიაზმით აგემოვნებენ. „ეს ეხება ლონდონის  საზოგადოების ორივე ნაწილს: ლონდონში მცხოვრებ ტრადიციების მოყვარულ ადამიანებს, რომლებიც სიამოვნებით მიირთმევენ ქინძმარაულს და ახალგაზრდა ბრიტანელებს, რომლებსაც იტაცებთ ახალი არომატებისა და გემოების აღმოჩენა. უნდა აღინიშნოს, რომ  ქარვისფერი ღვინის მიმართ ინტერესი ლონდონში ამ დროისთვის მოდურად იქცა, ღვინის ბარებში, რესტორნებში, პრესამ და კარგმა პიარმა მომხმარებელს ინტერესი გაუჩინა მათ მიმართ.  უნიკალური არომატები, ინდივიდუალური წარმოების ტექნიკა, ისტორიის მნიშვნელობა, ეს ის ფაქტორებია, რითაც ქართულმა ღვინომ მსოფლიოს ერთ-ერთი უდიდესი ღვინის ბაზრის, ბრიტანეთის  ყურადღება მიიპყრო” - აღნიშნა მან.
ღვინის ეროვნული სააგენტო ღვინის მაგისტრ სარა ებოტის მარკეტინგულ კომპანია „Swirl Wine Group“-თან 2017 წლიდან თანამშრომლობს. ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის მიზნით, ბრიტანელი პროფესიონალების წინაშე ქართული ღვინის წარდგენა ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან ბრიტანეთი მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი იმპორტიორი და  ღვინის მომხმარებელი ქვეყანაა.
მიმდინარე წლის  8 თვის მონაცემებით, საქართველოდან დიდ ბრიტანეთში ექსპორტირებულია 53 ათასამდე ბოთლი ღვინო, რაც 17%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს.

Interest in amber wines is very fashionable in London at the moment
During the tour organized by the National Wine Agency contractor company "Swirl Wine Group", British professionals are getting familiar with the following wine producers in Imereti, Kartli and Kakheti: "Vartsikhe Marani", "Winery Khareba", "Natenadze's Wine Cellar", "Iago's Wine", "Story Winery", "Ruispiri Biodynamic Vineyard", " Matrobela Wines", "Teliani Valley ", “GWS ", "Giuaani" and "Lukasi Winery. " They also visited potter Zaza Kbilashvili and discovered varieties of Georgian vine in Jighaura farm of the scientific research center of agriculture.
"Speed tasting" was held in Tbilisi, where companies were given opportunity to represent their products to wine professionals, to talk and get advices from them.
One of the members of the group, Daniel Illsley (Theater of Wine), reports that in the UK there is a great enthusiasm to taste wines from Georgia. "Both traditional people who now live in London and want to drink Kindzmarauli and young British audience, who are keen to discover new flavors and tastes have interest in Georgian wines. And of corse the interest in amber wines or orange wines is very fashionable in London at the moment, is wine bars, restaurants, that's been a lot of press, that's been a lot of good PR on these subjects so that's given people a lot of curiosity. The unique flavors, the individual production technique, the sense of history, all captured the imagination of one of the most exciting wine markets in the world, which is Britain, the UK and obviously London”, he said.
The National Wine Agency has been cooperating with the Sarah Abbott marketing company "Swirl Wine Group" since 2017. The introduction of Georgian wine to British professionals is very important because it is one of the largest importer and wine consumers in the world to popularize Georgian wine and increase export potential.
According to the data of 8 months of the current year, up to 53 thousand bottles of wine are exported from Georgia to Great Britain, which is 17% higher than the data of the same period last year.