ქართული ღვინის პრეზენტაცია ამერიკის შეერთებულ შტატებში გაიმართა
აშშ-ში, ტეხასის შტატის ქალაქ ოსტინში ქართული ღვინის დეგუსტაცია-სემინარი ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანია „Tastingwork”-ის ორგანიზებით გაიმართა. ღონისძიებას „Tastingwork”-ის ხელმძღვანელი, ღვინის მაგისტრი ლიზა გრანიკი უძღვებოდა.
ქართული ღვინის პრეზენტაციას, სადაც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის ღვინოები იყო წარმოდგენილი, ღვინის ამერიკელი პროფესიონალები დაესწრნენ. ლიზა გრანიკის ინფორმაციით, ქართულმა ღვინომ სტუმრებზე განსაკუთრებული შთაბეჭდილება მოახდინა და ისინი მოუთმენლად ელიან შემდეგ ღონისძიებას, სადაც ქართული ღვინის ჯიშობრივი მრავალფეროვნება კიდევ ერთხელ იქნება წარმოდგენილი. ღვინის მაგისტრის შეფასებით, აღნიშნული დეგუსტაციები ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდასა და პოპულარიზაციას აშშ-ი, რომელიც გასულ წლებში გამოიკვეთა როგორც ქართული ღვინის ერთ-ერთი პოტენციურად მზარდი და მნიშვნელოვანი საექსპორტო ბაზარი. მიმდინარე წლის იანვარ-აგვისტოს მონაცემებით, საქართველოდან აშშ-ში 291 ათასი ბოთლი ღვინოა ექსპორტირებული, ზრდა გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 2%-ია.
ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობის ფარგლებში, „Tastingwork”-ის ორგანიზებით, ბოლო რამდენიმე წლის მანძილზე, აშშ-ს სხვადასხვა ქალაქში ქართული ღვინის ათეულობით პრეზენტაცია გაიმართა, საქართველოში კი ღვინის პროფესიონალების არაერთი ვიზიტი მოეწყო.
ლიზა გრანიკი საქართველოს მეღვინეობა-მევენახეობის ისტორიაზე, კულტურასა და პოტენციალზე წიგნს წერს. ღვინის პროფესიონალების ჯგუფთან ერთად, ღვინის მაგისტრი საქართველოს ოქტომბრის თვეში ეწვევა.

Georgian Wine Presentation Was Held in The United States
Georgian wine tasting-seminar was held in Austin, Texas, USA organized by the National Wine Agency contractor company "Tastingwork". The event was lead by the head of "Tastingwork", master of wine  Lisa Granik.
The presentation of Georgian wines  from different regions of Georgia was attended by American wine professionals. According to Liza Granik, Georgian wines have made  a special impression on the guests and they are looking forward to the next event where the variety of Georgian wine will be presented once again. According to the master of wine, these tasting will enhance the awareness and popularization of Georgian wine in the US, which has been one of the potentially growing and important export markets of Georgian wines in the  recent years. According to the data of January-August of the current year, 291 thousand bottles of wine are exported from Georgia to the USA, growth  compared to the same period of the last year amounted to 2%.
Within the framework of cooperation with the National Wine Agency, The "Tastingwork" has  organized  tens of  presentations of Georgian wine in different cities of the USA in the last few years, also, a number of wine professionals visits  were arranged in Georgia.
Liza Granik is writing a book on the history, culture and potential  of winemaking and viticulture of Georgia. Along with a group of wine professionals,  master of wine is visiting Georgia in October