ბრიტანელი ღვინის პროფესიონალების ვიზიტი საქართველოში
დიდი ბრიტანელი ღვინის მაგისტრი, ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანია ,,Swirl Wine Group“-ის ხელმძღვანელი სარა ებოტი ღვინის პროფესიონალების ჯგუფთან ერთად  საქართველოს ეწვია.
ღვინის ეროვნული სააგენტო სარა ებოტის მარკეტინგულ კომპანიასთან ,,სვირლ ვაინ გრუფ“ 2017 წლიდან თანამშრომლობს. ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის მიზნით, ბრიტანელი პროფესიონალების წინაშე ქართული ღვინის წარდგენა ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან ბრიტანეთი მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი იმპორტიორი და  ღვინის მომხმარებელი ქვეყანაა.
ტურის ფარგლებში ღვინის პროფესიონალები - სომელიეები, რესტორატორები, იმპორტიორები და მედიის წარმომადგენლები, ესტუმრნენ შემდეგ ღვინის კომპანიებსა და მცირე მარნებს: „ორგო“, „მეღვინეობა შუმი“, „კახური ღვინის მარანი“, „კახა ჭოტიაშვილის მარანი“, „ბაბანეურის მარანი“ და „ლაგვინარი“, სადაც მათ დააგემოვნეს სხვადასხვა სტილის ღვინოები, გაეცნენ ქართული ღვინის დაყენების ტექნოლოგიას.
სარა ებოტის ინფორმაციით, ბრიტანეთში ქართულ ღვინოზე ინტერესი მზარდია.
“ჩვენს სტუმრებს სურთ გაიცნონ ქართული ღვინის მრავალფეროვნება. ჩვენ მოვინახულეთ შედარებით მცირე მეწარმეები, რომლებიც ქვევრის ღვინოს ამზადებენ, ასევე ვხვდებით შედარებით მსხვილ მეწარმეებს, სადაც უფრო მეტი სახეობის ღვინო მზადდება. ჩვენ შევხვდით მეღვინეებს და ღვინის ქარხნების მფლობელებს, რომლებმაც უამრავი ინფორმაცია გაგვიზიარეს და დაგვაგემოვნებინეს არაჩვეულებრივი ღვინოები.  მივიღეთ ქართული სტუმართმოყვარეობის   გამოცდილება, რომელიც გულგრილს ვერავის დატოვებს” - აღნიშნა სარა ებოტმა.
კომპანიის „კახური ღვინის მარანი“ მთავარი მეღვინის, თემურ გონჯიშვილის თქმით,  სტუმრებზე, სხვა ღვინოებთან ერთად, განსაკუთრებული შთაბეჭდილება ქვევრის ღვინოებმა მოახდინა.
„სტუმრებმა ძალიან დიდი ინტერესი გამოხატეს ქართული ღვინის მიმართ - სვამდნენ ძალიან სპეციფიკურ შეკითხვებს, ქართული ღვინის შესახებ ყველაფერი აინტერსებდათ. მათში ძალიან დიდი მოწონება დაიმსახურა ქვევრის ღვინოებმა. ჩვენი სურვილია, რომ ყოველთვის, როდესაც ქართულ ღვინოზე ვისაუბრებთ, ის ყოველთვის ასოცირდებოდეს ხარისხთან. ჩვენი საქმიანობის მიმართულებაც სწორედ ხარისხის უზურნვეყოფაა, რაც დღევანდელმა დღემაც დაადასტურა“ - აღნიშნა თემურ გონჯილაშვილმა.
ტურის დასასრულს ბრიტანელი სტუმრები სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას სანერგე მეურნეობას  ეწვივნენ, სადაც გაეცნენ ქართული ვაზის ადგილობრივი ჯიშების მრავალფეროვნებას და დააგემოვნეს იშვიათი ქართული ვაზის ჯიშებისგან დამზადებული ღვინოები.
მიმდინარე წლის 5 თვის მონაცემებით, საქართველოდან დიდ ბრიტანეთში ექსპორტირებულია 45,2 ათასამდე ბოთლი ღვინო, რაც 109%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მეჩვენებელს.

Visit of the UK Wine Professionals in Georgia
UK master of wine, Head of the National Win Agency contractor company “Swirl Wine Group” - Sarah Abbott  has visited Georgia with a group of wine professionals.
During the tour, sommeliers, restaurateurs, importers and media representatives have visited Georgian wine producer companies and small cellars: “Orgo”, “Shumi Winery”, “Kakhetian Wine Cellar”, “Kakha Tchotiashvili Cellar”, “Babaneuris Marani” and “Lagvinari”, where they tasted wines of different range and got acquainted with the Georgian winemaking technology.
According to Sarah Abbott, interest towards Georgian wine in the UK is progressive.
“Our guests  want to see and experience the full range of Georgian wine, so we are visiting smaller producers specialized in Qvevri, right through to the producers like “Shumi” where we are now, as well as some of the bigger producers with a wide range that can meet all different market demands. We've met with the winery owners and winemakers, they've been very open with us and shared a lot of information, we've tasted some really good wines, and also we've experienced the fabulous  hospitality and spirit of Georgia, which leaves nobody untouched” - noted Sarah Abbott.
According to the major winemaker of “Kakhetian Wine Cellar” Temur Gonjishvili, Qvevri wine made a special impression on the guests.
“The visitors have expressed high interest towards Georgian wine – they had specific questions, they were interested in everything about Georgian wine. They were specially impressed by the Qvevri wine. I really want that every time Georgian wine is spoken about, it should be associated with the high quality. Our job is exactly the quality control, that was proved today” - mentioned Temur Gonjilashvili.
At the end of the tour, the guests visited the  experimental base of the Scientific Research Center of the Ministry of Environment Protection and Agriculture in  Jigaura, where they saw the wide range  of local grapes and tasted wines of rare Georgian varieties.
The National Wine Agency has been working with the Marketing Company "Swirl Wine  Group" since 2017. The introduction of Georgian wine to the UK professionals is important for the promotion of  Georgian wine and export potential, as it is one of the largest importer and wine consumer in the world. According to the data of 5 months of the current year, 45,2 thousand bottles of wine has been exported from Georgia to the UK, which is 109% higher than the similar data of the  last year.