თბილისში ღვინის საერთაშორისო გამოფენა WinExpo Georgia-2018 გაიხსნა
ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მე-11 საერთაშორისო გამოფენა WinExpo Georgia-2018 დღეს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა გახსნა. მან მადლობა გადაუხადა კომპანია „Expo Georgia”-ს, რომელიც უკვე მე-11 წელია ორგანიზებას უკეთებს აღნიშნულ გამოფენას.
„დღევანდელი გამოფენა დიდ შესაძლებლობას აძლევს ქართული ღვინით დაინტერესებულ მოხმარებელს საუკეთესო ღვინოებისა და ალკოჰოლური სასმელების დასაგემოვნებლად. ამასთან, მეწარმეებისთვის WinExpo არის შესანიშნავი შესაძლებლობა გაეცნონ საქართველოსა და მთელი მსოფლიოს ღვინის სექტორის განვითარების ტენდენციებსა და სიახლეებს, იმ ისტორიულ-ტრადიციულ ღირებულებებს, რომელიც ქართულ ღვინოს გააჩნია“ - აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
გამოფენის მონაწილეებს ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ანდრო ასლანიშვილი მიესალმა.
„ჩვენ ვიქნებით ყველა იმ ღონისძიების მხარდამჭერი, რაც მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარებას შეუწყობს ხელს. ეს გამოფენა მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდისთვის. კონკურსის ჟიურის წევრები არიან მსოფლიოში აღიარებული ღვინის ექსპერტები, სპეციალისტები და ღვინის ჟურნალისტები. მათი შეფასებები და აღიარება ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის პოპულარიზაციას საერთაშორისო ბაზარზე“ - აღნიშნა ანდრო ასლანიშვილმა.
გამოფენა სამი დღე გრძელდება და მასში 12 ქვეყნის 150-მდე კომპანია იღებს მონაწილეობას: საქართველო, საფრანგეთი, იტალია, ესპანეთი, პორტუგალია, ავსტრია, აშშ, გერმანია, უნგრეთი, უკრაინა, სომხეთი და რუსეთი.
WinExpo Georgia რეგიონში სფეროს ერთ-ერთი უმსხვილესი გამოფენაა, რომელიც ფოკუსირებულია ღვინოზე, ალკოჰოლურ სასმელებზე და მათი წარმოებისთვის საჭირო მასალებსა და მომსახურეობებზე.
გამოფენის ფარგლებში ღვინის მე-10 საერთაშორისო კონკურსი ჩატარდა. საერთაშორისო ჟიურის წევრებმა „ტროფის“, ოქროს, ვერცხლისა და ბრინჯაოს მედალოსანი ღვინოები რამდენიმე კატეგოორიაში გამოავლინეს. კონკურსზე 60 კომპანიის 250-მდე ნიმუში იყო წარდგენილი. ჟიურის თავმჯდომარე, ღვინის მაგისტრი დიდი ბრიტანეთიდან  ტიმ ატკინი გახლავთ. გამარჯვებული ღვინოების დაჯილდოება  გამოფენის გახსნის დღეს - 14 ივნისს გალა ვახშამზე გაიმართება.
გამოფენა ტრადიციულად საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით ტარდება.
გამოფენის ფარგლებში იმართება ასევე თემატური ღონისძიებები: „ღვინის მომავალი“ - უძღვება ტიმ ატკინი, 10 საერთაშორისო კონკურსის ჟიურის თავმჯდომარე;  ჩინეთის ბაზარზე შეღწევის გზები - ფუნიე ვოლკერი,  ღვინის მე - 10 საერთაშორისო კონკურსის ჟიურის წევრი; ქართული ღვინის გზამკვლევი 2018 - ღვინის მწერალი მალხაზ ხარბედია.

International Wine Exhibition WinExpo Georgia-2018 was opened in Tbilisi
Today, 11th International Exhibition of Wine and Spirits WinExpo Georgia-2018 was opened by Giorgi Khanishvili, Deputy A/Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. He thanked  "Expo Georgia", which has been organizing the exhibition for already11th year.
"Today's exhibition gives a great opportunity to consumers interested in Georgian wines to taste the best wine and alcoholic beverages. In addition, WinExpo is an excellent opportunity for business entrepreneurs to get acquainted with the development trends and innovations of Georgian and foreign wine sector, and the historical-traditional values of  Georgian wine ", Giorgi Khanishvili stated.
The deputy chairman of the National Wine Agency Andro Aslanishvili welcomed the participants of the exhibition.
"We will be supporting all those events that will contribute to the development of viticulture and winemaking. This exhibition is important for Georgian wine awareness increase. Competition jury members are world-renowned wine experts, specialists and wine journalists. Their assessments and recognition will promote the popularization of Georgian wine in the international market "- noted Andro Aslanishvili.
The exhibition  lasts three days, with 150 companies from 12 countries participating in it: Georgia, France, Italy, Spain, Portugal, Austria, USA, Germany, Hungary, Ukraine, Armenia and Russia.
WinExpo Georgia is one of the largest exhibitions in the region, focusing on wines, alcoholic beverages, and materials and services for their production.
During the exhibition the 10th International Wine Competition was held. Members of the international jury revealed "Trophy", Gold, Silver and Bronze medal winner wines in several categories. About 250 samples of 60 companies were nominated for the competition. The Chairman of the Jury is  Mr. Tim Atkins, master of wine from the UK. The awarding ceremony will be held on the opening day of the exhibition - Gala Dinner on June 14.
The exhibition is traditionally supported by the Ministry of Environment Protection and  Agriculture of Georgia  and the  National Wine Agency.
The thematic events are also organized within the exhibition: "Future of Wine" -  headed by Tim Atkin, Chairman of the Jury of 10 International Competitions; Ways to enter the Chinese market - Füne Walker, The jury of  10th international competition, Georgian Wine Guide 2018 - Wine writer Malkhaz Kharbedia.