„ქართული ღვინის თვე“ აშშ-ში
ივნისში აშშ-ს რამდენიმე ქალაქში ქართული ღვინის დეგუსტაცია-პრეზენტაციები გაიმართება. ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანიების „Tastingwork”-ისა და ,,Marq Energie Consulting’’-ის ორგანიზებით, ნიუ-იორკში, სან-ფრანცისკოში, ჰიუსტონსა და პორტლენდში ღვინის პროფესიონალებს შესაძლებლობა ეძლევათ დააგემოვნონ სხვადასხვა სახეობის ქართული ღვინოები.
დეგუსტაციების პარალელურად გაიმართება სემინარები ქართული ღვინის კულტურისა და ისტორიის შესახებ. ღონისძიების სტუმრებს შესაძლებლობა ექნებათ დააგემოვნონ როგორც ქართული ტრადიციული, ისე კლასიკური მეთოდებით დამზადებული ღვინოები.
აღნიშნული კამპანიის ფარგლებში, „Tastingwork”-ის ორგანიზებით დეგუსტაცია უკვე გაიმართა ნიუ-იორკში, სადაც „Tastingwork”-ის დამფუძნებელმა, ღვინის მაგისტრმა ლიზა გრანიკმა სემინარი  ქვევრის ღვინოზე (Inside The Qvevri) წაიკითხა. დეგუსტაციაზე წარმოდგენილი იყო 30-მდე ქართული ღვინის მწარმოებელი როგორც მცირე მარნის, ისე დიდი კომპანიის ღვინოები.
11 ივნისს „Tastingwork”-ის ორგანიზებით დეგუსტაცია გაიმართება სან-ფრანცისკოში, ღვინის სკოლაში,  ხოლო ,,Marq Energie Consulting’’-ის ორგანიზებით ქართული ღვინის დეგუსტაციები 12 ივნისს პორტლენდში და 13 ივნისს ჰიუსტონში იგეგმება.
აღნიშნული დეგუსტაციები ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდასა და პოპულარიზაციას აშშ-ი. გასულ წლებში აშშ გამოიკვეთა, როგორც ქართული ღვინის ერთ-ერთი პოტენციურად მზარდი და მნიშვნელოვანი საექსპორტო ბაზარი. ღვინის მოხმარების ბაზრის კვლევების თანახმად, აშშ-ში წლის განმავლობაში 3 მლრდ. ლიტრზე მეტი ღვინო მოიხმარება, რაც ქართული ღვინის მწარმოებლებთან თანმიმდევრული და მიზანმიმართული თანამშრომლობით, აშშ-ს ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდის შესაძლებლობას იძლევა.

"Georgian Wine Month" in the US
In June,  large-scale tasting of Georgian wines are going to be held in the cities of the US. Wine professionals   will be able to taste Georgian wines of different varieties in New York, San Francisco, Houston and Portland, which will be organized by  the National Wine Agency contractor companies "Tastingwork" and "Marq Energie Consulting".
Seminars on Georgian wine culture and history will also be held simultaneously with tasting. The guests of the event will have the opportunity to taste the wines made by Georgian traditional and classic methods.
"Tastingwork" has already organized  tasting  in New York. During the tasting "Tastingwork" founder, masker of wine  Lisa Granik delivered a seminar on  Qvevri wine - Inside The Qvevri. About 30 Georgian wine producer,  small cellar  and large company wines were presented at the tasting.
On June 11, Tastingwork will organize a tasting in San Francisco in the Wine School and the Marq Energie Consulting is organizing  on June 12 in Portland and on June 13 in Houston.
In the past years the US has emerged as one of the potentially growing and important export markets of Georgian wine. According to wine consumption market research, in the US over 3 billion  liter of wine is consumed, which gives the opportunity to export Georgian wine to the US market with consistent and deliberate cooperation with Georgian wine producers.